Başkan Sözlü’ye rüşvet suçlaması

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Başkan Sözlü’ye rüşvet suçlaması

Hakkında yurtdışı yasağı getirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 7 yıldan 19 yıla kadar hapis istemiyle hâkim karşısına çıkacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün seçim çalışmaları sırasında rüşvet aldığı iddiaları Adana Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianameye girdi. Cumhuriyet savcısı, Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde parke taşı döşeme işine fesat karıştırdığı ve rüşvet aldığını öne sürdüğü Sözlü'nün 7 yıldan 19 yıla kadar hapisle yargılanmasını talep etti. Hakkında yurtdışı yasağı konulan Başkan Sözlü, 14 şüpheliyle birlikte Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısında çıkacak.

İHBARLA BAŞLADI
Başkan Sözlü'yü hâkim önüne götüren süreç, polise yapılan bir ihbar mektubuyla başladı. İhbar üzerine Başkan Sözlü başta olmak üzere dönemin Ceyhan belediye başkan yardımcıları ve bürokratlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bilirkişi yaptığı incelemede Ceyhan Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarını tek tek belgeledi. İçişleri Bakanlığı bilirkişinin hazırladığı rapor ışığında soruşturma izni verdi. Cumhuriyet savcısı, soruşturmayı tamamlayarak Sözlü'nün de aralarında bulunduğu 15 kişi hakkında dava açtı.

HAKSIZ ÖDEME YAPILDI
Sözlü'nün, muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım çalışmaları ihalesini kazanan Alp İnşaat sahibi Ertuğrul Kütük'e, iş bitirilmediği halde hak ediş ödemelerinin yapılmasına onay verdiğinin vurgulandığı iddianamede, "Bu durumun ortaya çıkmasından sonra Adana Büyükşehir Belediyesi'nden, başka bir ihalede alınan ve kullanım yerleri belli olan taşların bir kısmının ASKİ kanalıyla Ceyhan'a gönderilerek eksiklerin tamamlanması fiillerinde bulunduğu iddiasının doğrulandığı ve şüpheli Hüseyin Sözlü'nün bu şekilde edimin ifasına fesat karıştırma suçunu işlediği anlaşılmıştır" denildi.
Başkan Sözlü'nün Eruğrul Kütük'e haksız şekilde ödenen paranın kendisine dönüşünü sağlamak ve menfaat temin etmek için harekete geçtiğinin bildirildiği iddianamede şu görüşlere yer verildi:
Ertuğrul Kütük ile aralarında herhangi bir alt yüklenici sözleşmesi bulunmayan şüpheli Ömer Aydın'a hak ediş ödemelerinin yapılmasını sağlaması, Ömer Aydın tarafından Hüseyin Sözlü'nün seçim kampanyası sırasında para verilmesi, yemekli toplantı için bin 500 lira gönderilmesi…" "Ömer Aydın tarafından, Hüseyin Sözlü'nün seçim çalışmalarında bulunan Abdullah Beycioğlu'na 25 bin TL para transferi yapılması, kişilerin birbirlerini tanımadıkları, paranın hangi sebeple gönderildiğini bilmedikleri yönündeki beyanları, Ertuğrul Kütük'ün Kutfedi Kılınç'ın kendisinden Hüseyin Sözlü'ye verilmek üzere para istediğine dair beyanı, Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın'ın aldıkları hak ediş ödemelerine ilişkin vergi müfettişleri tarafında hazırlanan raporda paranın akıbetinin tespit edilemediği. Deliller değerlendirildiğinde şüpheli Hüseyin Sözlü'nün Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın'a ödenen hak ediş paralarından aldığı, bu şekilde rüşvet suçunu işlediği…"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sözlü’ye rüşvet suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN