Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz fokuna fotokapanlı takip

Nesli tükenme tehdidi altındaki Akdeniz fokunun yakın takibi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ortak çalışma yapacak

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Akdeniz fokuna fotokapanlı takip

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü ile ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü arasında nesli tükenme tehdidi altındaki Akdeniz foku için protokol imzalandı.
Şube Müdürü Ahmet Çörtük, 'Akdeniz Foku Tür izleme ve Tespit Protokolü' çerçevesinde ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü yetkililerine 30 adet fotokapan teslim etti.
Akdeniz fokunun sadece Yunanistan, Türkiye, Moritanya ve Madeira Adaları'nda yaşadığını belirten Çörtük, "Uluslararası ve ulusal ölçekte nesli kritik derecede tehlike altında olan Akdeniz foku bir insan ömrü süresinde yok olma sınırına gelen ve doğal düşmanı olmayan nadir türlerimizdendir.
Akdeniz foku tamamen plansız ve aşırı insan faaliyetleri yüzünden gittikçe azalmaktadır' dedi.

FOTOKAPANLAR DEVREDE
ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Deniz Canlıları uzmanı Doç.Dr. Ali Cemal Gücü ise nesli tükenmeyle karşı karşıya olan Akdeniz fokunun daha iyi takip edilmesi ve izlenmesi açısında koruma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Gücü, 30 adet fotokapan ile Akdeniz fokunun daha iyi izlenebileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz fokuna fotokapanlı takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN