Başkan Tarhan işgale göz yumdu

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Başkan Tarhan işgale göz yumdu

Mezitli Belediyesi’nin ’li Başkanı Neşet Tarhan, ‘kamuya ait alanın betonlaştırılıp kafeteryaların hizmetine sunuldu’ iddiasını, “Meydan yapılacak” diyerek savundu

Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, Mezitli Belediyesi 'li Başkanı Neşet Tarhan'ın, kamuya ait yeşil alanı betonlaştırıp kafelerin hizmetine sunduğu iddia etti. Bu iddiaları reddedip alanın küçük bir kent meydanı yapılacağını bildiren Başkan Neşet Tarhan ise "Düzenlemeler henüz bitmedi. Kafeler tadilat sırasında masa ve sandalyelerini geçici olarak alanlara koydular. Şu anda o kullanım bitti. Çalışmalar bittiğinde güzel bir alana sahip olacağız" dedi.

BETONLAŞTIRILDI
Dr. Uğurhan, Viranşehir Mahallesi 34301 Sokak üzerindeki Dolphin Sitesi'nin doğusunda bulunan alanın fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Söz konusu alanın kamuya ait olduğunu ancak Mezitli Belediyesi'nin burayı, beton dökerek kafelerin hizmetine sunduğunu öne süren Uğurhan, paylaşımına "Mezitli Belediyesi vatandaşın malını, 'Yeşil alan yapacağım' diye kamulaştırıp kafeteryalara masa sandalyelerini rahatça koysun diye beton alan yaptı" diye bir not düştü. Oda Başkanı Dr. Uğurhan, paylaşımına "Biz gariban halka da aşağıda içilen nargilenin dumanını solumak, tavla oynayanların küfürlü konuşmalarını dinlemek, onların uygun gördüğü kalitesiz müzikleri dinlemek düşecek. Paris'te de meydanların yanında kafeteryalar varmış. Paris'i bilmesek inanacağız. Orada küçücük bir masayı 1 santimetre bile kamusal alana taşıramazsın. Sonuna kadar direneceğiz. O keyfi işgaller kaldırılıncaya kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.

YAŞLI DOSTU OLSUN
Yaşanan olay Mersin kamuoyunda geniş yankı bulurken, SABAH Güney'e konuşan Dr. Ful Uğurhan, "Belediyelerin halka ait alanları yeşil alan olarak kullanması, başka hiçbir amaca hizmet etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yaşlı dostu şehirler planlanıyor ancak bunlar pek yaşlı dostu olmuyor. Daha çok eğlence merkezine dönüştürme şeklinde uygulamalar var. Biz buna karşıyız" dedi. CHP'li Başkan Neşet Tarhan ise söz konusu alanda küçük bir meydan uygulanması yapacaklarını belirterek, "Düzenleme henüz bitmedi. Çalışmalar sürüyor. Orayı Avrupa'daki gibi küçük bir kent meydanı havasına sokuyoruz. Eski fiziki yapılanmaları ve derme çatma sundurmaları ortadan kaldırdık. Düzenlemeler henüz bitmedi. Kafeler tadilat sırasında masa ve sandalyelerini geçici olarak açık alanlara koymuşlardı. Şu anda o kullanım bitti" şeklinde konuştu.

ESNAF SIKINTIDA
Bölgedeki bazı kafe sahipleri ve çalışanları da belediye tarafından henüz net bir proje sunulmadığını ifade ederek şöyle dediler: "Belediye burayı yıkıp yeniden yapılandırdı ancak net bir proje sunulmadı. Çalışmalar devam ettiğinden pek fazla müşteri gelmiyor. Biz de mağduruz. Kimisi bu alana havuz kimisi ise çardak yapılacağından söz ediyor. Belediye geçici olarak bize izin verdi. Dükkanlarımızın önünden itibaren 5 metrelik alana masa ve sandalyelerimizi koyuyoruz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Tarhan işgale göz yumdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN