Seyhan kirletiyor Büyükşehir izliyor

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Seyhan kirletiyor Büyükşehir izliyor

Her fırsatta çevreciliğiyle övünen ’li Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliğine neden oluyor

'da göreve geldiği günden beri gittiği her yerde çevreci olduğunu söyleyen ve Seyhan Belediyesi'nin de 'en çevreci belediye' olduğunu öne süren 'li Başkan Zeydan Karalar'ın yaptığı işlerle söylediği sözler birbirini tutmuyor. Son günlerde kentin ana cadde ve sokakları ile işyerlerinin duvarları Seyhan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün yapıştırdığı afişlerle donatılmış durumda. Çöp çıkarma saatlerini bildirmek için bez afiş asma, bilboard, gazete ve televizyon reklamı yerine son derece ilkel bir yöntem seçen Seyhan Belediyesi'nin bu tavrı vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanırken, Kentsel Tasarım İlan ve Tanıtım Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri ise yasal olmayan bu davranışı izlemekle yetiniyor.

BÜYÜKŞEHİR SEYREDİYOR
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 18.07.2008 ve 111 sayılı, değişik 12.09.2012 tarih ve 59 sayılı kararı ile kabul edilen Kent Estetiği ve İlan, Reklam Yönetmeliği'nde "Şehrin hiçbir yerine kağıt afiş yapıştırılmayacaktır" denilmesine karşın ilçenin kaldırımları ve işyerlerinin duvarları afişlerden geçilmiyor. Çevre ve görüntü kirliliğine müdahale etmediği için tepki çeken Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi'nin neden olduğu kirliliğe de göz yumuyor. Seyhan Belediyesi, yapıştırdığı ilanlarla Kent Estetiği ve İlan, Reklam Yönetmeliği'nin yanı sıra 5326 sayılı Kabahatle Kanunu'nun 42'nci maddesini de ihlal ediyor. İlgili kanun Seyhan Belediyesi'ne 209 lira ile 6 bin 732 TL arasında para cezası kesilmesini öngörüyor. 'Temiz Seyhan temiz toplum' diyen Başkan Zeydan Karalar'ın da bu sözlerini yeniden gözden geçirmesi bekleniyor.

Kent Estetiği ve İlan, Reklam Yönetmeliği
(7) Şehrin hiçbir yerine kağıt afiş yapıştırılmayacaktır. Ancak Adana Büyükşehir Belediyesinin belirleyeceği alanlara, Adana Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğünden izin alınmak kaydıyla izin verilebilir.

5326 Sayılı Kabahatler Kanunu
MADDE 42.- (1) Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kâğıt ve benzeri afiş ve ilân asan kişiye, ikiyüz on dokuz Türk Lirasından altıbin yediyiz otuziki Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Aynı içerikteki afiş ve ilânlar, tek fiil sayılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyhan kirletiyor Büyükşehir izliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN