Türkiye'nin en iyi haber sitesi

gündemi Bahçeli Köprüsü

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Adana gündemi Bahçeli Köprüsü

Büyükşehir Belediyesi’nin temelini attığı “ Köprüsü” ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Uygulama projesi yok, fiyat farkı konulmamış, keşif sağlıklı yapılmamış

'da MHP Genel Başkanı 'nin katıldığı bir törenle geçtiğimiz Çarşamba günü temeli atılan "Devlet Bahçeli Köprüsü" ile ilgili tepkilerin arkası kesilmiyor. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 62/C maddesinde, "Yapım işlerinde arsa temin edilmeden, mülkiyet kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz" denilirken, mevcut durumda kanuna muhalefet edildiği, uygulama projesi olmayan bir yerde yapılan keşif işleminin de sağlıklı olmayacağı belirtildi.

UYGULAMA PROJESİ YOK
TMMOB Onur Kurulu Üyesi Erkan Karakaya ile İMO Başkanı Çağdaş Kaya'nın temeli atılan köprü hakkındaki sert eleştirilerinden ve "Atılan temel Hüseyin Sözlü'nün siyasi şovundan başka bir şey değil" şeklindeki sözlerinden sonra belirsizlik daha da büyümeye başladı. Adana halkının ve bu konuyla ilgilenen odaların kafalarındaki şu sorular yanıt bekliyor:

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 62/C maddesine muhalefet edilmiştir. Uygulama projesi olmayan bir işin keşfi nasıl doğru yapılır? İş nasıl sağlıklı bitirilir?
Çok önemli bir projede temel projesi olmadan nasıl ihale yapılabilir?
Birim fiyat teklifine bakıldığında 9. maddede 30 bin 800 metrekare proje yapım işini gösteriyor. Bu maddeyi koymak uygulama projesinin olmadığını göstermiyor mu?
Çok sayıda eksikliğe rağmen ihale yapılmış, ihale sonuçlanmadan temel atılmış. Bu durumda kamuoyu aldatılmış olmuyor mu? Temelin siyasi amaçlı yapıldığı ortaya çıkmıyor mu?
İtiraz edildiği için ihale Kamu İhale Kurumu'nda (KİK) incelenmeye alınmıştır. İncelen- meye alınan bir ihalenin onaylanıp onaylanmayacağı belli midir?
İKN: (İhale Kayıt Numarası) 2016/9859 olan işe ait sözleşme tasarısının 14.2 maddesinde fiyat farkı verilmeyeceği belirtilmektedir. Oysa işin yapım maliyetinin ağrılığı yassı , nervürlü demir ve ön germeli çelik olduğuna göre artan fiyatlar düşünülmeyerek işin bitimi risk edilmiştir. 25 Şubat'ta ihale yapılmış. Aradan 40 gün geçmiş, çelik fiyatı yüzde 15 zamlanmıştır. Bu durumda müteahhidin işi bitirmesi mümkün değildir. Bu madde konulmakla ne amaçlanmıştır?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana gündemi Bahçeli Köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN