Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç kardeşin üçü böbrek hastası

Üç kardeşin üçü böbrek hastası

’de bir aile böbrek yetmezliği hastalığı ile savaşıyor. Ailenin 6 çocuğundan 3’ünde görülen bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu böbrek nakli

Şanlıurfalı Gündü çiftinin 6 çocuğundan 3'ü böbrek yetmezliği hastalığıyla mücadele ediyor. Ailede ilk nakil geçtiğimiz yıl 16 yaşındaki Abdülkadir'e yapıldı. Ancak 10 yıldır bu hastalıkla savaşan 21 yaşındaki Salih'in yüzüne talih bu güne gülmedi. Genç adam uygun böbreğin bulunacağı günü sabırsızlıkla beklerken, 10 yaşındaki Ahmet ile 6 yaşındaki Yusuf Ziya'ya da böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Hamallık yapan baba Mehmet Gündü, "İnsanın elinin kolunun bağlı olması ne zor bir şey. Uymuş olsa iki böbreğimi de çocuklarıma vermeye hazırım" dedi.

10 YIL ÖNCE BAŞLADI
'de Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi 7651 Sokak'ta oturan Şanlıurfalı 39 yaşındaki Mehmet Gündü, 23 yıl önce amcasının kızı Fatma Gündü (38) ile evlendi. Bu evlilikten 2'si kız 7 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklarından 2 yaşındaki Emine geçirdiği bir hastalık sonucu yaşamını yitirdi. Aile bu acı ile kavrulurken, geri kalan yaşamlarını kâbusa döndürecek olaylar zinciri başladı. Gündü ailesinin boynunu büken ilk olay 10 yıl önce ortaya çıktı. Ortaokul 2'inci sınıfa giden Salih'te böbrek yetmezliği baş gösterdi. Yapılan tedavilerden olumlu sonuç alınamadı. Salih, uygun bir böbreğin bulunması için umutla beklerken, hastalık bu kez de Abdülkadir'in yakasına yapıştı. Ağabeyi gibi böbrek yetmezliği teşhisi konulan Abdülkadir'e mutlaka böbrek nakli yapılması gerektiği bildirildi. Fatma-Mehmet çifti üst üste gelen bu felaket haberleriyle iyiden iyiye bunaldı. Ne yapacağını bilmez hale gelen ailenin maddi durumları da iyi değildi. Bu yüzden hasta olan çocuklarına da iyi bir tedavi sağlayamıyordu. Geçtiğimiz yıl gelen bir haber ailenin yüzünü güldürmeye yetti. Abdülkadir için uygun böbrek bulunmuştu. Başarılı geçen nakil sonrası küçük çocuk hayata bağlandı.

İKİ ÇOCUK DAHA HASTA
Gündü ailesi, 2 çocuklarında böbrek yetmezliği hastalığı görülünce diğer çocuklarını da sağlık kontrolünden geçirilmesi için hastaneye götürdü. Yapılan tetkiklerde 10 yaşındaki Ahmet ile 6 yaşındaki Yusuf Ziya'nın da böbrek hastası olduğu ortaya çıktı. Bir anda dünyası kararan Emine-Mehmet çifti ne yapacağını şaşırdı. En büyük oğulları Salih'in umutla beklediği böbrek henüz bulunamazken, şimdi de Ahmet ve Ziya'nın böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmaları için tedavileri başladı. İki çocuğun durumu ilaçla düzelmezse onlarında böbrek nakli bekleyeceği bildirildi. Günlük 50 liraya hamallık yapan Mehmet Gündü, 6 çocuğundan 14 yaşındaki Fevziettin ile 3 yaşındaki Ümmügülsüm'ün sağlıklı olduğunu belirterek, "Çok şükür bu berbat hastalık 2 çocuğumda görülmedi. Şu anda tek düşüncem büyük oğlum Salih'in durumu. 10 yıldır uygun böbrek bulunmadı. Çocuğum günden güne eriyor. Maddi durumum iyi olmadığı için bir çare de bulamıyorum. Ne olur bize yardım edin. Organ nakli konusunda destek bekliyoruz. Bütün gücümle ailemi ayakta tutmaya çalışıyorum. Akraba evliliğinin sıkıntılarını çekiyoruz. Bu bizim kaderimiz maalesef" diye konuştu.

ŞİMDİ SIRA ONLARDA
Kardeşleri mendebur hastalığın pençesinde inim inim inlerken, yapılan böbrek nakli sonunda sağlığına kavuşan lise ikinci sınıf öğrencisi Abdülkadir Gündü, "Hastalığa yakalandıktan sonra dialize girmeye başladım. Zor günler geçirdim. İyileşmek için çok dua ettim. Bu arada 'dan gelen bir haber hepimizi güldürdü. Böbrek nakli başarılı geçti. Şu anda sağlığım yerinde. Şimdi böbrek nakli bekleyen ağabeyim Salih ve tedavi gören küçük kardeşlerim Ahmet ve Ziya'nın da bir an önce sağlığına kavuşmasını yürekten diliyorum. Ben kurtuldum şimdi sıra onlarda" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç kardeşin üçü böbrek hastası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN