Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ERCAN : da ateşle dans dönemi

Giriş Tarihi: 13.4.2016
liglerinin sonuna yaklaştığımız bu dönemde spor dünyası korkunç bir mücadele içerisindedir. Şampiyon olabilme veya küme düşebilme korkusu futbol camiasında önemli bir stres kaynağı olmaktadır.
Toplumlarda sporcuların veya spor kulüplerinin değeri elde ettikleri başarılarla ölçülmektedir.
Başarılı olmak ise değişen sportif ortamlara sürekli uyum sağlamak gelişmeleri takip etmek ve rakiplerle yarışabilme çabasını gösterebilmekten geçer. Bir anlamda ateşle dans edebilmektir.
Futbolun doğası gereği mücadele içinde olmak vardır.
Futbolcular antrenörler ve seyirciler futbolla birlikte hergün değişik mücalelelerin içerisinde olup başarılı olabilme çabasındadırlar. Futbolda sevinçler biranda yerini hüzünlere bırakabilmekte gol atacağım derken gol yenilebilmekte yani ateşle dans bu süreçte hissedilebilmektedir.
Futbolla ilgili her insan bu stresli ortama alışmak ve yaşamak zorundadır Bu ortamdan pozitif anlamda faydalanmak esas amaç olmalıdır.
Stresli bir futbolcu olumlu karar veremez ve yeteneklerini istediği gibi sergileyemez. Stres sporcuların fiziksel enerjilerine zarar verir, sporcuların sakatlanmalarına yol açabilir psikolojik olarak güvensiz hissettirir huzursuzluk ve karamsarlığa neden olur. Futbolcu konsantre olamaz teknik ve taktik anlamda hatalar sergiler.
Bir futbol karşılaşması öncesi her iki takım oyuncuları da başarı ve başarısızlığa önceden hazırlıklı olmalıdır. Bunun için stres yönetimini çok iyi yapabilmek gerekmektedir. Stres yönetiminin amacı stresten kaçınmak değil stresi olumlu bir güç olarak kullanmalıdır. Sporcuların fiziksel özelliklerini geliştirirken başarıya ulaşabilmek için stresle başa çıkabilme yeteneğide geliştirilmelidir. Stres yöntemi için sezın öncesinden itibaren proğramlı psikolojik hazırlık yapılması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ERCAN ATALAY: Futbolda ateşle dans dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN