Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’li Başkan’a soruşturma izni

’nin Toprakkale ilçesinin ’li Belediye Başkanı İbrahim Demirci ile 10 personeli hakkında 2 ayrı usulsüzlük olayıyla ilgili tarafından soruşturma izni verildi

Giriş Tarihi: 14.4.2016
CHP’li Başkan’a soruşturma izni
'nin Toprakkale ilçesinin 'li Belediye Başkanı İbrahim Demirci ve 10 personeli hakkında yol yapımı ihalesi ile iftar yemeği ihalesindeki usulsüzlülerle ilgili iddialar yargıya taşındı. Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında yolsuzluk iddiası olan başkan ve personeli hakkında soruşturma izni verilmesi için 'ndan soruşturma izni istedi. Bakanlık, CHP'li başkan İbrahim Demirci ile 10 kişi hakkında soruşturma izni verdi. Savcılık, iddianame hazırlamak için Danıştay'dan ve bilirkişiden gelecek sonucu bekliyor.

YOL VE YEMEK İHALESİ
Başkan Demirci ve personelinin yolsuzluk yaptığı konusundaki birinci iddia, Toprakkale-Osmaniye arasında yapılan yol ilgi ilgili. İddiaya göre, Toprakkale'yi Osmaniye'ye bağlayan tek yol olmadığı, alternatif bağlantı yolu olmasına rağmen mevcut kullanılan yolun pazarlık usulü ile ihale edildiği ve bunun 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun aykırı olduğu bildirildi. İkinci iddia ise, 2014 yılı Temmuz ayında Ramazan nedeniyle iftar yemeği verildiği ancak ihalesinin Kasım ayında yapıldığı öne sürüldü.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ
Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı, Toprakkale-Osmaniye yolu ihalesinin açık ihale usulü yerine pazarlık usulü ile yapılmasından dolayı Kamu İhale Kanunu'nu ihlal ettiği belirtilen Belediye Başkanı İbrahim Demirci ve Fen İşleri Koordinatörü Harita Mühendisi Hüseyin Ulaş hakkında soruşturma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazdı. Bakanlıktan gönderilen cevabi yazıda Başkan Demirci ile Mühendis Ulaş hakkında soruşturma açılmasına izin verildi.

İFTAR YEMEĞİ İHALESİ
Toprakkale Belediyesi'nin 2014 yılı Ramazan ayında verdiği iftar yemeği de başına iş açtı. Belediye 2 Temmuz 2014 ile 26 Temmuz 2014 tarihleri arasında 9 mahallede iftar yemeği vermeyi kararlaştırıldı. 4734 sayılı kanunun 22/d maddesine göre doğrudan temin usulü ile yapılan ihale sonrası 7 bin 50 kişiye yemek verildiği, 49 bin 350 liralık fatura bedelinin 4 parçada ödendiği ancak yemekle ilgili ihale belgelerinin çoğunun Ekim ve Kasım ayında düzenlendiği ortaya çıktı.

İDDİANAME HAZIRLANACAK
Osmaniye Başsavcılığı İçişleri Bakanlığı'ndan yemek ihalesindeki kanunun ihlali ve yolsuzluk olayı nedeniyle Belediye Başkanı İbrahim Demirci, görevliler Ferhat Aksin, Abdullah Bolat, Alpaslan Ateş, Mehmet Hacıbekiroğlu, Ali Nak ve Yusuf Han Koca için soruşturma izni istedi. Bakanlıkta bu talebi olumlu buldu. Başsavcılık, 2015/12651 soruşturma nolu dosyayı Danıştay'a, 2015/8884 sayılı dosyayı da Antalya'ya bilirkişiye gönderdi. Oradan gelecek raporlar doğrultusunda iddianame hazırlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’li Başkan’a soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN