Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kız çocukları için STEM projesi kampı

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Kız çocukları için STEM projesi kampı
NOBEL Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın girişimiyle, Harriet Fulbright Enstitüsü tarafından hayata geçirilen ve ilköğretim 6'ncı sınıfta eğitim gören kız öğrencileri hedef alan 'Prof. Dr. Aziz Sancar Girl in STEM' (Kız Çocukları için STEM) projesi kapsamında organize edilen Kampı, düzenlenen panelle başladı. Projenin; , , mühendislik ve matematik eğitimini destekleyerek kız çocuklarını üniversite ve iş yaşamına kazandırma amacı taşıdığı belirtildi. Mersin Üniversitesi'ndeki (MEÜ) panelde konuşan Harriet Fulbright Enstitüsü CEO'su Gökhan Coşkun, Türk bilim insanlarının uluslararası alanda edindikleri bilgi ve tecrübeleri Türkiye'deki çocuklarla paylaşmayı hedeflediklerini kaydetti. Türkiye'nin kendine özgü bir STEM altyapısı kurgulaması gerektiğini dile getiren Coşkun, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı karar neticesinde STEM eğitimi, resmi olarak müfredatlarda temel hale geldi. Projede rol modeller üzerinden ilerlemek istedik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda Nobel Ödüllü Aziz Sancar hocamızın ismi ve fikirleri ışığında çocuklarımıza miras olabilecek bir eğitim projesi oluşturduk" dedi.

YOLUNUZU BİLİMLE ÇİZİN
TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen ise bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi pozitif bilimlerin güzel sanatlarla birlikte başarıya ulaşabileceğinin altını çizdi. Bilimin kadınlar tarafından yapılmasının da heyecan duyduğunu kaydeden Yücelen, "Okulların girişine, 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' yazarız. Büyük önderimizin, aslında bizim için rol model dediğimizde ilk akla gelenin çok güzel bir sözüdür bu. Yolunuzu hep bilimle çizmeye çalışın. Mürşidiniz hep bilim olsun veya bilim yolunda ilerleyenler olsun ki sizde o başarıya ulaşanlardan olun" ifadelerini kullandı.

YOLUN SONU SİLİKON VADİSİ
Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kelimelerinin İngilizce karşılığına denk gelen kelimelerin baş harflerinden oluşan STEM kapsamındaki kamplar, Mersin'in yanı sıra İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Zonguldak, Uşak ve Ardahan'da da gerçekleştirilecek. İlköğretim 6'ncı sınıfta eğitim gören kız öğrencilerin kabul edildiği programa söz konusu kentlerden 100'er öğrenci katılacak. Mersin'deki etkinlik sonunda 22 öğrenciden 1'i ABD'deki Silikon Vadisi'ne, 1'i Güney Kore'nin Başkenti Seul'de düzenlenecek yaz kampına, 10 öğrenci ise TÜBİTAK Konya Bilim Merkezi Kampı'na katılma imkanı bulacak. 10 öğrenciye de tablet bilgisayar hediye edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız çocukları için STEM projesi kampı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN