Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizle mücadele çalıştayı başladı

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Krizle Mücadele Eden Şehirlerde İnsani Eylemlerin Geliştirilmesi Çalıştayı’nın ilk ayağı başladı

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Krizle mücadele çalıştayı başladı
Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen "Krizle Mücadele Eden Şehirlerde İnsani Eylemlerin Geliştirilmesi Çalıştayı" başladı. Dünyanın büyük bir sınavdan geçtiği, 'deki iç savaşın başlamasıyla yaşanan göç krizinin en az zararla nasıl fırsata dönüştürüleceği konusunda çalıştay yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çalıştay sonucunda eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdam olmak üzere 4 ana başlığın ortaya çıktığını söyledi.

ÇOCUKLAR OKULA
Göreve geldiğinde 3 bin li çocuğun eğitim hayatını sürdürdüğünü aktaran Başkan Fatma Şahin, şu anda 70 bin Suriyeli çocuğu eğitim hayatına kazandırdıklarına dikkat çekti. Şahin, "Bu sene okula gitmeye başlayacak olan çocukların yüzde 98'i sistemin içerisine girdi. Bu büyük bir başarı, bu çocuklarımızı mutlaka yetiştirmemiz ve geleceğe hazırlamamız gerekiyor" dedi.

DESTEK VERİLİYOR
2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük trajedinin Suriye'de yaşandığını belirten Büyükelçi Adnan Keçeci de, "İnsani boyut konusunda Gaziantep çok büyük işler başardı ve sınavdan başarıyla geçti. Başarısını da devam ettiriyor. İnsani krizi önleme anlamında büyük projeler geliştiren Gaziantep, uluslararası alanda da bunların kabul görmesini sağlıyor. Biz de destek veriyoruz" diye konuştu.

YEREL KAYNAK
UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, bugün şehirlerde yaşanan en büyük insani krizin göç olduğunu, bunun da sanayileşmeyle başladığına işaret etti. Duman, "Bazı iller göçten ciddi etkilendi. Bu şehirlerimiz insani krizle karşı karşıya kalan illerimizdir. Bazen tüm yerel kaynaklar da yetersiz kalabiliyor. Bu noktada da uluslararası kaynakların devreye girmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE
IMPACT, Kıdemli Program Yöneticisi Megan Passey de Gaziantep'in sadece Türkiye'deki sığınmacılara değil aynı zamanda Suriye'deki insanlara da yardım ettiğini söyledi. Passey şöyle konuştu: Gaziantep, şehirlerde yaşanan krizlerle ilgili uluslararası işbirliği oluşturmak için bu çalışmayı hayata geçiriyor. Tavsiye niteliğinde sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Burada yürütülen çalışmalar, somut çözüm konusunda önemli adımların gelişmesine vesile olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizle mücadele çalıştayı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN