Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak yapılaşma varsa hemen yıkın

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Kaçak yapılaşma varsa hemen yıkın

Belediye Başkanı , Yüreğir’de kaçak yapılaşmaya asla izin vermeyeceklerini belirterek, ekiplere talimat verdi: Kaçak yapıları yıkın

Yüreğir Belediyesi ekipleri, Misis Yakapınar Mahallesi'nde birinci derece sit alanı ve aynı zamanda hazine arazisi üzerine inşatına başlanan biri temel olmak üzere iki kaçak yapıya anında müdahale etti. Belediye Başkanı , kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, "Kaçak yapılaşmaları gördükleri anda kaçak yapıları yıkmaları için ekiplere talimat verdim. Misis bölgesi turizmin göz bebeği olacak. Orada kaçak yapılaşma yaptırmayız" dedi.

HAZİNE ARAZİSİNDE
Belediye yıkım ekipleri, güvenlik güçlerinin de desteğini alarak Misis Yakapınar Mahallesi'nde birinci derece arkeolojik sit alanı ve aynı zamanda Hazine arazisi üzerine inşa edilmek istenen iki kaçak yapının yıkımın gerçekleştirdi. Yüreğir Belediyesi ekipleri biri kaba inşaatı tamamlanmak üzere olan diğeri ise temel aşamasında kalan kaçak yapıların yıkımını yaptı ve bölgede çarpık kentleşmenin önüne geçti. Bu durum özellikle kazı ekibini çok sevindirdi.

"ASLA TAVİZ YOK"
Yüreğir'in genelinde artık kaçak yapılaşmaya asla müsaade etmeyeceklerini belirten Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Misis'i 'Ölümsüzlük Şehri Misis' projemizle turizme kazandıracağız. Özellikle Roma döneminin önemli kentleri arasında yer alan ve 7 bin yıllık geçmişe sahip olan antik kentte yürütülen kazı çalışmaları sonucu kale surları, , kervansaray, tiyatro gibi yapıları gün yüzüne çıkarıyoruz. Misis bir turizm merkezi haline gelecek. Gözümüz gibi koruyoruz" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Misis'te çok değişik arkeolojik yapıların bulunduğunu belirten Başkan Çelikcan "Günümüzde gözlemlenebilen mozaikler, antik taş köprü, yer yer görülen surlar, su kemerleri, stadyum, su değirmenleri, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı ve cami vb. yapılar kenti ayrıca önemli kılmaktadır. Kervansaray restorasyonu ve cami rekonstrüksiyon çalışmaları başlamış durumda" diyerek Misis'in çok önemli tarihi yapısının olduğunu özetledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak yapılaşma varsa hemen yıkın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN