Güvercinlerde beslenme çok önemli

İyi beslenmeyen güvercinlerin fiziksel olarak küçük kaldığı, daha hızlı ve uzun mesafe uçamadığı, yeterli sayıda sağlıklı yavru yettiremediği, hastalıklara karşı dirençli olmadığı öne sürüldü

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Güvercinlerde beslenme çok önemli
'da Zooteknist/Ziraat Mühendisi Halit İyisan, son günlerde kent merkezinde güvercin besleyenlerin sayısında inanılmaz bir artış olduğunu belirterek, güvercinlerde beslenme faktörleri ve türlere göre beslenme ilkeleri konusunda açıklamalarda bulundu. Güvercinlerde beslenmenin önemi bir konu olduğunu söyleyen Halit İyisan, "Yarış güvercinlerinin teknik direktörü olarak görülen güvercin bakıcıları, beslenmeye özen gösterir. Tüm gerekli gıdaların sağlandığı iyi bir beslenme hayvanın iyi bir şekilde gelmesini arttırdığı gibi daha iyi performans göstermesine de yardımcı olur. İyi beslenme hayvanın hastalıklardan kurtulmasını hızlandırırken direncini de arttırır. Sağlıklı bir görünüş, parıldayan tüyler ve iyi performanslar büyük ölçüde iyi beslenmenin sonucudur. Hiçbir kümeste, güvercinlikte veya hayvan barınağında iyi bir beslenme olmadan iyi sonuçlar alınamaz" dedi.

YÜKSEK PROTEİNLİ
Tohum ve taneli besinlerle beslenen bir güvercinin sindirim sistemiyle ilgili bilgiler veren Halit İyisan, "Güvercinler, diğer kuşlara nazaran daha küçük ve beze gibi midelere sahiptir. Taşlık ve mide ritmik olarak dakikada 2 veya 3 kez düzenli olarak kasılırlar. Taşlık bir öğütücü olarak iş görür ve yiyecekleri öğütmek için küçük taşlar kullanır. Güvercinlerin tüm besin madde ihtiyaçlarını karşılayabilecek yem karışımları 2800/3100 kcal dir. Posta güvercinleri gibi uzun mesafe uçucu kuşlarda enerji kaynağının büyük kısmı yağ kaynaklı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvercinlerde beslenme çok önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN