Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin hedefi ilk 10

Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, “Biz 2023’e gidiyoruz. ’nin hedefi belli, ilk 10 ülke arasına girmek” dedi

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Türkiye’nin hedefi ilk 10
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, Mustafa Kemal Üniversitesi'nde 'Yeni Anayasa ve 2023 Vizyonu' konulu konferans verdi. 'nin bugün 1982 Anayasası'na sığmadığını belirten Malkoç, "1982 Anayasası sakat doğdu, malul doğdu, özürlü doğdu. Zaman içerisinde bunu düzeltmek için değişiklikler yapıldı. 17 defa değiştirildi ama olay şu, bu yapısı sakat, davranışları bozuk olan bir insana siz istediğiniz kadar estetik ameliyat yapın, kaşını, gözünü düzeltmeye çalışın düzeltemezsiniz" dedi.

TÜRKİYE'NİN HEDEFİ BELLİ
'nin, bugün itibariyle birçok ülkeden iyi durumda olduğunu vurgulayan Malkoç, "Ama şunu arzu ediyoruz, diyoruz ki bu coğrafyada çok farklı milletlere, dinlere, mezheplere mensup insanları yüzyıllar boyunca bir arada yaşatmış, hepsinin de hukukunu korumuş bir geçmişimiz var. Bu tecrübeden faydalanmamız gerekiyor. 'de sağlık hizmetleri çok şükür iyi ama daha iyi olması gerekir. Eğitimin daha kaliteli olması gerekir. Çünkü biz 2023'e gidiyoruz. Çünkü biz 21. Yüzyıl'da bütün uluslarla yarışıyoruz. Türkiye'nin hedefi belli; 2023'te ilk 10 arasına girmek" diye konuştu.

REJİM TARTIŞMALARI
Başkanlık sistemine de değinen Malkoç şunları söyledi: Problem nerede çıkıyor? Hangi hükümet sistemi olsun? Hangi hükümet sistemi dendiğinde de iş bireyselleşiyor, Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar geliyor. Şimdi bizim yapmaya çalıştığımız şey bu, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, toplumun her kesimi yeni anayasa konusunu tartışalım, slogan atmadan, kavga etmeden tartışalım, çünkü hangi anayasa hangi hükümet sistemi olursa olsun bu ülke için olacak. Neticede milletin onayına gidecek.

"KENDİ SİSTEMİMİZ OLSUN"
Parlamenter sistemi savunanlar ve başkanlık sistemini savunanlar oturup bu işe kafa yorsunlar. Parlamenter sistemi savunanlar göz nuru döküp, dünyanın en çağdaş en parlamenter sistemini getirsinler. Veya başkanlık sistemini savunanlar gecesini gündüzüne katsın Amerikan modeli, Meksika modeli değil kendi modelimizi oluşturacak bir yapıyı kuralım. Bizim derdimiz çabamız bu. Şahsen benim tercihim başkanlık sisteminden yana. Niçin? Çünkü Türkiye'de bir buçuk yıla bir hükümet düştüğünde Türkiye hizmet alamaz, bugünkünden daha da geri gider. Bundan kurtulmamız gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin hedefi ilk 10
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN