Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık sistemi hizmete hız getirir

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin konuğu olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İhsan Şener, “Neden başkanlık sistemi?” konulu konferansa katıldı. Sistemi anlattı, merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla yanıtladı

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Başkanlık sistemi hizmete hız getirir
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İhsan Şener, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ABTÜ) tarafından düzenlenen ''de yeni sistem arayışı: Neden başkanlık sistemi?' konulu konferansa katıldı. Başkanlık sisteminin çok tartışıldığını belirten Şener, "Bu sistem hizmette hız ortaya çıkacak. Dolayısıyla 'nin Kıta Avrupasından bazı devletlere göre 20, bazı devletlere göre 30 yıl geri kalması böylece konsolide edilebilinecek. Ben bu sisteme geçileceği kanaatindeyim" dedi.

NASIL ENGEL OLUYOR
'nin 1856'dan bu yana anayasa tecrübesi olduğunu ancak bunların üst bürokrasiyi koruma refleksi ile özellikle 1961 ve 1982 anayasalarının ihtilali meşrulaştırma ve yapanları koruma içgüdüsüyle yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, "Bu anayasa ekonomik olarak Türkiye'nin kişi başına düşen gayri safi milli hasılasını 10 bin doların üzerine çıkarmaya müsaade etmez . Anayasa nasıl engel oluyor? Olur. Bireysel özgürlüklerle teşebbüse engel olur. Bir noktadan sonra patinaj yapmaya kalkarsınız" diye konuştu.

HER ŞEY FEDA EDİLİR
Şener, anayasaların toplumun mutabakatıyla yapılmasının önemine de dikkati çekerek, mevcut anayasanın insan haklarına saygı açısından 'zor' bir anayasa olduğunu belirt. Şener, "Bizim devlet geleneğimizde devlet kutsaldır. Kutsal olan şeye her şey feda edilir. Aslında kutsal olan insandır. Eşrefi mahlukat olan insandır. Bireysel özgürlük alanları, korunması gereken insandır. Devlet canlı bir organizma mıdır? Elbette değildir ama kural ve gelenekleri olan ve bunlar oluşurken de insan tabiatı ve özgürlük alanlarına eğer bir ihmali söz konusuysa çok zor bir durumdur düzeltmek. Sivil bir anayasanın bu milletin çoktan hakkı olduğu kanaatindeyiz" dedi.

TEK HEDEFİ VAR
"1908'de Abdülhamid'in azlini isteyen gruplar ve devletler ile bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın azlini isteyen gruplar, aynı gruplar" diye konuşan Şener, "Bunlar yerli değil. Neden Kanal İstanbul'a karşı çıkıyor bizim ahalimiz? Hangi siyasi parti, siyasi grup, Kanal İstanbul'un, 3. köprünün, 3 havalimanın, Körfez geçişinin olmamasını ister? Bu mantıklı bir şey mi sizce? Endişeleri nedir biliyor musunuz? Çok açık söylüyorum bunlara karşı çıkan herkes, hiç istisna bırakmıyorum mandacıdır. Bağımsız Türkiye yanlısı değildir. İstanbul'da havaalanına ihtiyaç yok mu? Ankara'dan 40 dakikada İstanbul'a gidiyoruz, İstanbul üzerinde 120 dakika dolaşıyoruz. Bölge hastanelerine, yollara karşı çıkanlar, ihtiyaç yok mu? Bunların hepsinin bir tek hedefi vardır, Türkiye, müstakil, bağımsız güçlü bir devlet olmasın" dedi.

TÜRKİYE MİSYONU
Bunda hedefin tam bağımsızlığın engellenmesi olduğunu vurgulayan Başdanışman Şener, "Tayyip Bey'in temsil ettiği misyon, tam bağımsız Türkiye misyonudur. Hedef tam bağımsızlığı engellemektir. Yoksa Tayyip Bey'in elindeki bugünkü yetki ve imkanlar dünyada hiçbir devlet başkanında yok. Bu görevdeyken bir insan bunlardan vazgeçmeyi, yapacağı işlemlerden sorumlu hale gelmeyi arzu eder mi?" şeklinde konuştu. Büyük ilgi gören konferansın sonunda soruları yanıtlayan Şener, "Türkiye'nin 9 yılda 11 hükümet değiştirdiği günleri biliyoruz. Bu yüzden başkanlık sistemine geçileceğine inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemi hizmete hız getirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN