Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ihale adrese teslim mi olacak

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Bu ihale adrese teslim mi olacak

Büyükşehir Belediyesi, Elektronik Denetleme Sistemleri (TEDES) işini 15 yıllığına ihale etmek için Meclis’ten onay aldı. İhalenin adrese teslim olacağı iddiaları konuşuluyor

Büyükşehir Belediye Meclisi, 'da Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) ile Elektronik Denetleme Sistemleri'nin (TEDES) kurulması için encümene yetki verdi. Plan ve Bütçe Komisyonu, encümenden işi 30 yıllığına ihaleye çıkarma yetkisini isterken, AK Parti ve CHP'li üyelerin itirazı ile bu süre 15 yıla düşürüldü. AK Parti Meclis Üyesi Abdullah , kendini bir yılda amorti eden bu sistemin belediye tarafından işletilmesi gerektiğini söyledi. Sakarya, İstanbul ve Gaziantep büyükşehir belediyelerinin sistemi kendisinin işlettiğini ve para kazandığını belirtti.

MHP 30 YILDA ISRAR ETTİ
Büyükşehir Meclisi'nin Nisan ayı olağan toplantısında Adana trafiğini yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı. Kentin 39 noktasına konulacak olan cihazlarla kırmızı ışık ve hız ihlallerini tespit eden KGYSTEDES sisteminin ihaleye çıkarılması tartışmaya açıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu, projenin 30 yıl süreyle ihale edilmesi için encümene yetki verilmesini istedi. AK Partili üyeler sürenin çok olduğunu iddia ederek 8 yıla indirilmesini önerdi. CHP'li Meclis üyeleri de sürenin aşağı çekilmesi gerektiğini belirtti. Yapılan oylama sonucunda işin 15 yıl süreyle ihale edilmesi kararlaştırıldı.

SİSTEMİ BELEDİYE KURSUN
AK Parti Büyükşehir Meclis Üyesi Abdullah Sakarya, projenin yapım işinin ihaleye çıkmasının doğru olmadığını belirterek, "İstanbul ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TEDES işini kendi yapıyor ve tüm gelir belediyeye kalıyor. Bu sistemin kendini bir yılda amorti ettiği bilinen bir gerçek. O halde neden ihaleye çıkaralım? Büyükşehir kendi imkanları ile yapsın, geliri de Büyükşehir'e kalsın" dedi. Sakarya, projenin ihaleye çıkması halinde de, 15 yıllık sürenin çok uzun olduğunu, bunun çok daha aşağıya çekilmesinin kamu yararına olduğunu da sözlerine ekledi.

BİR YILDA AMORTİ EDİYOR
Bu arada Büyükşehir'in MHP'li üyelerinin ısrarla kendini bir yılda amorti eden bir projeyi, önce 30 yıllığına, muhalefetin baskısıyla 15 yıllığına ihaleye çıkarmak istemesinin altında, ihalenin adrese teslim yapılacağı düşüncesinin yattığı iddia ediliyor. Projeye göre, kentin en işlek 39 noktasına konulacak kameralarla kırmızı ışık ve hız ihlalleri tespit edilecek. Bu ihlalleri yapan araçlara ceza uygulanacak. TEDES ihalesini kazanan firma, kesilen trafik cezalarından Büyükşehir'in payına düşen yüzde 30'luk gelire ortak olacak. Sistem bir yılda kendini amorti ettiği göz önüne alındığında ihaleyi alan firmanın geriye kalan 14 yıl boyunca büyük paralar kazanacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ihale adrese teslim mi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN