Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li çocuklar için geçici eğitim

Türk Kızılayı Akdeniz Afet Yönetim Müdürlüğü’nün Belen ilçesinde yaptırdığı eğitim merkezi Valisi Ercan Topaca tarafından hizmete açıldı

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Suriyeli çocuklar için geçici eğitim merkezi
Türk Kızılayı Akdeniz Afet Yönetim Müdürlüğü tarafından 'ın Belen ilçesinde yaptırılan 6 derslikli, 1 anasınıfı ve idari hizmet odalarından oluşan geçici eğitim merkezi törenle açıldı. Geçici eğitim merkezinin açılışına Hatay Valisi Ercan Topaca, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Topaca, "Bir milletin eğitim hizmetinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesiyle o devletin sırtı yere gelmez" dedi.

EN ÖNEMLİ HİZMET
Bir toplum için en önemli hizmetin eğitim olduğunu belirten Vali Topaca, "Bizim devletimiz de buradan hareketle gerek kendi çocuklarımız olsun, gerekse de ülkemizde geçici koruma kapsamında yaşayan çocuklar olsun, onların eğitimine büyük ölçüde önem veriyor. Nitekim ülkemizin geleceği bu çocuklara sahip çıkabilmemize bağlıdır. Hatay'da yaklaşık 100 bin li çocuk var. 53 bin çocuğu okula başlattık, yapılacak yeni okullarla da tüm Suriyeli öğrenciler düzenli eğitim alabilecek" diye konuştu. Hatay'da 360 bin öğrenci olduğunu açıklayan Vali Ercan Topaca şunları söyledi: Üniversite öğrencilerinin de dahil edersek yaklaşık 450 bin, buna Suriyeli çocukları da eklediğimizde 550 bin gibi bir öğrenci sayısıyla karşılaşıyoruz. Bu da dünyadaki bazı ülkelerin nüfusundan bile fazla. Biz Allah'a şükür bu çocuklarımızı kaliteli eğitimle buluşturmak için çabalıyoruz. Her yıl okullarımızı artırıyor ve yeniliyoruz.

200 BİN DOĞUM
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da "Suriye'deki iç savaş bin 870 gündür sürüyor. 3 milyon Suriyeliye ensar olduk. Onlara yabancı bir memlekette yaşadıklarını hissettirmemeye gayret ettik. Bu topraklarda 200 bine yakın çocuğumuz doğdu, elimizden geldiği kadar kamplarımızda, şehirlerimizde kendilerine yardımcı olmaya devam ettik. Türk Kızılayı, özellikle uluslararası insani yardımın Suriye içerisine gönderilen lojistiği noktasında en önemli çözüm ortağı oldu" şeklinde konuştu.

İKİNCİ MERKEZ YOLDA
Kınık, açılan merkezin, yapılan en önemli yardımlardan biri olduğunu, bölgeye ikinci bir geçici eğitim merkezinin de kazandırılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını aktardı. Konuşmaların ardından ana sınıfı ve 6 dersliği olan merkez açıldı. Merkezi gezen katılımcılar, Suriyeli öğrencilere kırtasiye malzemeleri hediye etti. Hatay Valisi Ercan Topaca, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'a bir plaket takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli çocuklar için geçici eğitim merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN