’ta renkli aşıklar atışması

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Kahramanmaraş’ta renkli aşıklar atışması
Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kültür ve Bakanlığı ile Aşıklar Birliği'nin katkılarıyla "1. Uluslararası Anadolu'ya Ruh Veren Şehirlerde Aşıklar Şöleni" düzenlendi. Şölene Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden aşıklar katıldı.

ÇOK YÖNLÜ BİR SANAT
Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan şair Bahaettin Karakoç'un onur konuğu olarak katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı yaptı. "Aşıklık geleneği kültür varlığımızın önemli bir bölümünü meydana getirir" diyen Özkarcı, Türk-İslam kültüründe âşıklık geleneği yüzyılların tecrübelerinden süzülerek biçimlenmiş şiiri, müziği ve hikaye anlatımını içeren çok yönlü bir sanattır" diye konuştu.

PROGRAMA RENK KATTI
Avrasya Aşıklar Birliği Başkanı Aşık Zeki Erdali ise, aşıklar şöleninin gerçekleştirilmesine katkı koyan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a teşekkür ederek, aşıkların ve şairler yurdu Kahramanmaraş'ta bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Şölende Aşık Ahmet Poyrazoğlu ve Aşık Orhan Üstündağ'ın deyişleri ve atışmaları davetliler tarafından büyük alkış aldı. Gürcistan'dan Aşık Şahbaz ve Azerbaycan'dan Aşık Nargile'nin ezgileri de programa renk kattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanmaraş’ta renkli aşıklar atışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN