Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin parası FETÖ’ye gitti

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Devletin parası FETÖ’ye gitti

FETÖ/PDY’nin kadın yapılanması olan LALEDER’e yönelik operasyonda 23 kişi gözaltına alındı. Derneğin, bakanlık parasıyla örgütü finanse ettiği ileri sürüldü

'ta FETÖ/ PDY örgütünün kadın yapılanması olarak bilinen LALEDER dernek yöneticileri ile aralarında Sütçü İmam Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan'ın da bulunduğu 11'i kadın, 23 kişi önceki gün evlerinde gözaltına alındı. LALEDER yöneticilerinin FETÖ propagandasını yapmak, örgüte taraftar kazandırmak, üniversitede FETÖ gençliği yapılanması oluşturmak, kamuyu zarara uğratmak, nitelikli dolandırırcılık ve evrakta sahtecilik yaptıkları iddia edildi. LALEDER yöneticilerinin, düzenledikleri gezi, piknik ve konferans görünümündeki çalışmaları yapmak için 'Canlanan Tarih Maraş' adlı sözde çeşitli projeler hazırlayıp Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesinden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin onayı ile yaklaşık 650 bin lira para aldıkları ortaya çıktı. Devletin kasasından alınan bu paranın FETÖ/PDY örgütünün çalışmalarında kullanıldığı belirlendi.

EŞ ZAMANLI OPERASYON
Organize Suçlarla Mücadele bürosunda oluşturulan özel bir ekibin yaklaşık 1 yıldır büyük bir gizlilik içinde FETÖ örgütünün kadın yapılanmasına yönelik yürüttüğü çalışmada önceki gün operasyon startı verildi. Cumhuriyet savcılığının izni ile 2'si il dışında, 23 kişinin evine sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 11'i kadın 23 kişi gözaltına alındı. Kadınlar Organize Suçlar Şubesi'ne, erkekler ise Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülerek sorguya alındı. Derneğin Binevler semtinde bulunan binasında da arama yapılarak yüzlerce belgeye el konuldu. LALEDER'in FETÖ propagandasında kullanmak için yüz binlerce lirayı Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kasasından aldığı ortaya çıktı. Hazırlanan sözde 'Canlanan Tarih Maraş' adı altındaki projelere bakanlık bütçesinden para almak için, bakanlığın isteği üzerine Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ndeki Üniversite Sanayi Kamu İş Merkezi'nin (ÜSKİM) onay verdiği belirlendi.

GÖZALTINA ALINANLAR
Kahramanmaraş polisinin gözaltına aldığı bazı kişiler şunlar: Prof. Dr. Fatih Karasalan (Eski KSÜ Rektörü), Prof. Dr. Cemal Tuncer (Eski KSÜ Rektör Yardımcısı), Prof. Dr. Yüksel Bölek (ÜSKİM Müdürü), Gökçe Özbek, Bilge Pamuk, Fatma Aydın, Kübra Biçer, Gülşen Baysal, Canan Serdar, Sefanur Görkem, Aydın Yıkan, Fatih Arıgüloğlu, Engin Tatlı, Halime Güneş, Veysiye Çelik, Sultan Kurt, Yasin Kış, Hatice Gül, Mehmet Fatih Süzer, Cuma Ay, Hasan Basri Dağdelen, Hakan Emre Ak. Gözaltına alınan şüpheliler raporu alınmasının ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Dernekte 5 saat süren çalışmada ise çok sayıda belgeye el konuldu. Gözaltına alınan şüphelilerden eski rektör Prof. Dr. Fatih Karaaslan ve yardımcısı Prof. Dr. Cemal Tuncer'in de aralarında bulunduğu 7 kişi sabah saatlerinde alınan sağlık raporunun ardından adliyeye sevk edildi. İkinci kez sağlık taramasından geçirilen diğer şüphelileri içinse ek gözaltı süresi alındı. Şüpheliler sorgularının devamı için yeniden Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Karaaslan, adliyeye girişi sırasında "Geçmiş olsun hocam" diyen bazı kişilere Hayırlı kandiller" diye seslendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin parası FETÖ’ye gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN