Nüfusu 30 bin borcu 73 milyon

’ın Belen ilçesinde belediyenin önceki dönemlerden kalan 73 milyon lira borcu nedeniyle soruşturma başlatıldı. Başkan Vurucu, “6 ilçenin borcuna denk bir borçla karşılaştık” dedi

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Nüfusu 30 bin borcu 73 milyon
'ın Belen ilçesinde belediyenin önceki döneminden 73 milyon lira borcu bulunduğu, bu konuda soruşturma başlatıldığı bildirildi. Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra belediyeyi devraldıklarında başta mali hizmetler müdürlüğü olmak üzere diğer müdürlüklerden de arşivleri talep ederek incelediklerini, İçişleri Bakanlığından müfettiş talep ettiğini söyledi. Vurucu, "30 bin nüfuslu bir ilçeyi 73 milyon lira borç batağına saplayıp gitmişler" dedi.

MHP'Lİ BAŞKANIN ESERİ
Müfettişlerin belediyede yaptığı incelemenin ardından 73 milyon liralık borçla karşılaştıklarını aktaran Vurucu, "Ne acıdır ki bu arkadaşımız 'li bir belediye başkanıdır. Belen Belediyesi'ni içler acısı bir durumda bırakıp gitmiştir. 30 bin nüfuslu bir belediye için olağanüstü bir borç tablosudur. Hatay'ın toplam 15 ilçesi var, 6 ilçesinin borcuna denk bir borçla karşılaştık" diye konuştu. İncelemelerde, Belen Belediyesi hizmet binasının dahi belediyeye ait olmadığının ortaya çıktığını ifade eden Vurucu, belediye adına tahsisi olmayan bir binanın yapım işinin, kanuna aykırı ihale edildiğini, buna rağmen binanın yapımı için yüklü miktarda usulsüz doğrudan temin yapıldığını öne sürdü. Farklı il ve ilçelerden birçok vatandaşın kimlik fotokopilerinin alınarak ödeme evrakları hazırlandığını, bu evraklara da sahte imza atıldığını iddia eden Vurucu, şöyle konuştu: "Maalesef yapılan hizmetler de tamamı çarçur edilen hizmetlerdir. Alt yapısı yapılmayan bir ilçeye parke yapılmıştır. Bunu da aynı şekilde birkaç sefer sökülüp yaptırma suretiyle Belen Belediyesi'ni borç batağına sokmuştur. Yapılmayan parkeler yapılmış gibi gösterilerek, belediye trilyonluk borca uğramıştır. 73 milyon liralık borcun 8,5 milyonu esnafa, 1,5 milyonu bir önceki dönemden kalan işçilerin, bununla beraber sendikal hakları, sigortası, maliyeye ve İller Bankasına olan borçlarımız duruyor."

39 AYRI ZİMMET
Belen Belediyesinin, 73 milyon lira borçla devralındığını aktaran Kurtoğlu, "70'e yakın vatandaşımız ifade vermiş durumda. 39 ayrı iddiadan 89 kişi soruşturma geçirecek. Soruşturma neticesinde aslında amaçlanan, organize çetenin ortaya çıkartılması ve çökertilmesidir. En önemlisi de 39 ayrı zimmet iddiasından büyük bir tevdi dosyasıydı. Bu dosyalarımız çok yakın zamanda kovuşturma aşamasına gelecek ve inanıyorum ki ilçemizde birçok vatandaşımız da gönüllü olarak tanıklık edecektir. Çünkü hak kaybına uğrayan bir değil, 30 bine yakın nüfustur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüfusu 30 bin borcu 73 milyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN