Başkan Karalar nasıl açıklayacak

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Başkan Karalar nasıl açıklayacak

Seyhan Belediyesi’nin görevden alınan Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fazilet ’ın eşi Badan’ın, belediyeden 360 bin liralık iş alan firmanın senedine kefil olduğu ortaya çıktı

Kısa bir süre önce aniden görevden alınan Seyhan Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fazilet 'ın görevden alınmasıyla ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı. İddiaya göre Badan'ın eşi Badan, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün 2015 yılında doğrudan temin yöntemiyle gerçekleştirdiği 12 alımda adı geçen bir firmaya kefil oldu. Bu durum denetim komisyonu tarafından açığa çıkarılınca Başkan Zeydan Karalar, Fazilet Badan'ı görevden almak zorunda kaldı. Ancak Karalar'ın, belediyeyi zarara uğratan bu sürecin mimarları hakkında yargı süreci başlatmaması çekti.

ŞAİBELİ YARDIMLAR
Seyhan Belediye Meclisi bünyesinde çalışma yapan denetim komisyonunun hazırladığı ve altında CHP'li meclis üyelerinin de imzası bulunan rapor ciddi iddialar içeriyor. İlgili rapor meclis ve kamuoyuna açıklandıktan hemen sonra iddialarla ilgili ayrıntılara ulaştık. Denetim komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün 26 Kasım-31 Aralık 2015 tarihleri arasında yaptığı sosyal yardımlarla ilgili usulsüzlüklere dikkat çekildi. Rapora göre yardım tutarları ve 'Sosyal Yardım'a muhtaç olarak ödeme alan kişiler ile ilgili önemli usulsüzlükler mevcut.

CHP DELEGELERİNE KIYAK
Denetim komisyonu raporuna göre ilgili süre zarfında yaklaşık 50 kişiye 250 bin TL yardım dağıtan müdürlüğün yardım yaptığı kişiler arasında evi, arabası, iş yeri olan CHP delegeler de bulunuyor. Ortalama 4 ila 5 bin TL gibi rakamlar ödenen bu kişilerin birçoğunun sosyal yardıma ihtiyaç duymak bir yana sosyal statü olarak belirli noktalarda olan kişiler olduğuna dikkat çekildi. Konu ile ilgili sorulara muhatap olan Seyhan Belediye Başkanı Karalar, Belediye Meclis görüşmelerinde "Kötü niyetli kullanımlar olmuş olabilir, doğrudur" diyerek iddiaları doğrulamıştı. Denetim komisyonu, çalışmalarını sürdürürken 7 Mart 2016'da Sosyal Yardım İşleri Müdürü Fazilet Badan görevden alınmıştı. Bu görevden alınmanın sosyal yardımlarla ilgili olduğu konuşulurken gerçek neden denetim komisyonu raporuyla ortaya çıktı. Rapor, Sosyal Yardım İleri Müdürlüğü'ndeki şaibenin sosyal yardımlarla sınırlı olmadığını ortaya koydu. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün 2015 yılında engelliler için sandalye ve bazı sağlık malzemeleri alımında sadece "Sany Engelli- Sağlık" isimli firmayı tercih etmesi, doğrudan temin (ihalesiz alım) yöntemiyle farklı tarihlerde gerçekleştirilen 12 alımın sadece bu firmayla yapılmış olması dikkat çekti. Bu firma mercek altına alındığında ise ilginç ayrıntılara ulaştık. Fazilet Badan'ın eşi Murat Badan'ın 30 Mart seçimlerinden sonra kurulan şirketlerden biri olan ve 2015 yılında 360 bin 370 TL tutarında doğrudan temin ile mal tedariki yapan Sany Engelli-Sağlık firmasına kefil olduğu belirlendi. Murat Badan ile firma arasındaki ilişkinin bununla sınırlı olmadığı yapılan araştırmada ortaya çıktı. Sany Engelli-Sağlık firmasının hesap hareketlerinde Murat Badan adına 19 bin 800 TL ve 13 bin 300 TL olmak üzere iki ayrı havale yaptığı görüldü. İnceleme sürerken Sany Engelli Sağlık firmasının 16 Şubat 2016'da ortaklık yapısını değiştirmesi dikkat çekti.

OLAYIN ÜZERİNİ Mİ ÖRTÜYOR?
Denetim raporunun okunmasının ardından "Bu belediyeyi zarar uğratan ya da olumsuz bir işlem varsa yapanlar hakkında yasal işlen yaptıracağız. Tanzim edilmesi gereken bir mesele varsa onu tanzim edeceğiz. Ne Seyhan Belediyesi'nin ne de Seyhan halkının bir kuruşunu kimseye yedirtmeyiz. Bunun gereğini yapacağız" diyen Başkan Karalar'ın bu olayın ardındaki tavrı ise kafaları karıştırdı. CHP'li meclis üyelerinin de imzaladığı rapora ve delillere rağmen Başkan Karalar'ın herhangi inceleme ve soruşturma başlatmaması, konuyu yargıya taşımaması "Karalar bu olaylardan haberdar mıydı?" ve "Olayın üzerini mi örtüyor?" sorularının sorulmasına neden oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Karalar nasıl açıklayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN