Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyu veren ilçeye fahiş zam yapıldı

AK Partili Meclis Üyesi Abdullah , ASKİ Genel Kurulu’nda yüzde 856’ları bulan oranda yapılan su zammının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesini istedi

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Suyu veren ilçeye fahiş zam yapıldı
Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Kurulu tarafından bazı yerleşim birimlerine yönelik yapılan su zammı mahkemeye taşındı. Çatalan suyuna yeni kavuşan Göller Yaylası, yüzde 856'lik oranla en fazla zam yapılan yerleşim yerleri arasında. AK Partili Büyükşehir ve Karaisalı Belediye Meclis Üyesi Abdullah , enflasyon ve maliyet artışının çok üstünde yapılan zamların yasaya aykırı olduğunu savunarak yürütmeyi durdurma davası açtı.

SUDAN ÖNCE ZAM GİTTİ
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün her fırsatta 40 yıllık kuraklığa son vererek suya kavuşturduğunu söylediği Göller Bölgesi'ne önce su zammı gitti. 30 Kasım 2015'de toplanan ve 2016 mali yılı ücret tarifesini belirleyen ASKİ Genel Kurulu, 2015 yılında 0,8054 TL olan Göller, Kızıldağ ve Meydan yaylalarındaki 0-20 metreküp suyun fiyatını yüzde 582 artışla 5.50 TL, 20 metreküp
üzeri için ise yüzde 856'lık bir artışla 7.70 TL olarak belirledi. Bu zamla yetinmeyen ASKİ Genel Kurulu, aralarında Karaisalı'nın yanı sıra 5216 sayılı yasa ile belde iken mahalle statüsüne dönüştürülen Çatalan, Salbaş, Kürkçüler, Buruk ve Suluca'nın bulunduğu çok sayıdaki yerleşim yerinde de su fiyatlarına yüzde 34.35 oranında zam yaptı. 2,2552 TL olan suyun metreküp fiyatı 3,03 TL'ye yükseltildi. Genel Kurul'da su zammına karşı çıkan AK Partili Abdullah Sakarya, sonuç alamayınca su zammını mahkemeye taşıdı.

YASAYA AYKIRI
Büyükşehir Belediye Kanunu'nda köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerde su ücretinin 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçemeyeceğini belirten Sakarya, "Yapılan su zammı, hukuka aykırıdır. Yapılan bu zamlar, enflasyon ve maliyet artışının çok üzerindedir" diye konuştu.

KARAİSALI'YA HAKSIZLIK
Adana'nın içme suyunu karşılayan Karaisalı ilçesine yüzde 34,35 oranında yapılan zammın bir vefasızlık örneği olduğunu savunan Sakarya, "Bu zam oranı Karaisalı'ya yapılmış bir haksızlıktır. Karaisalılılar hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bu yanlıştan bir an önce dönülerek Karaisalıların mağduriyetine son verilmelidir" diye konuştu. Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında mahkeme, ASKİ'ye savunma yapması için süre verdi. davası açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyu veren ilçeye fahiş zam yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN