Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 856 zam için Aski’den geri adım

ASKİ, yüzde 856’lık fahiş su zammında geri adım atarken, suyun kaynağı Çatalan’ın da arasında bulunduğu 21 eski beldeye yapılan yüzde 35’lik zammı ise devam ettiriyor

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Yüzde 856 zam için Aski’den geri adım
Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Plan ve Bütçe Komisyonu, 30 Kasım 2015 tarihinde toplanan ASKİ Genel Kurulu'nda bazı yerleşim birimlerine yönelik yaptığı fahiş su zammından geri adım atıyor. Ancak aralarında Karaisalı merkez ve suyun kaynağı Çatalan'ın da bulunduğu mahalleye dönüştürülen 21 eski beldeye yapılan yüzde 35'lik zammın sürmesine karar verildi. Kesin karar bugün toplanacak olan ASKİ Genel Kurulu'nda verilecek. ASKİ zammını yargıya taşıyan AK Partili Meclis üyesi Abdullah , yapılan tüm zamların geri alınmasını istedi.

REKOR ARTIŞ
ASKİ Genel Kurulu, 30 Kasım 2015'teki toplantısında 2016 yılı ücret tarifesini belirledi. Genel Kurul, 2015 yılında 0,8054 TL olan Göller, Kızıldağ ve Meydan yaylarındaki 20 metreküp üzeri suyun fiyatını yüzde 856'lık bir artışla 7.70 TL olarak belirledi. Aralarında Karaisalı'nın yanı sıra 5216 sayılı yasa ile belde iken mahalle statüsüne dönüştürülen Çatalan, Salbaş, Kürkçüler, Buruk ve Suluca'nın bulunduğu çok sayıdaki yerleşim yerinde de su fiyatlarına yüzde 34.35 oranında zam yaptı. 2.2552 TL olan suyun metreküp fiyatı 3.03 TL'ye yükseltildi. Genel Kurul'da su zammına karşı çıkan AK Partili Meclis Üyesi Abdullah Sakarya, konuyu yargıya taşıyarak yasaya aykırı olan zamların geri alınmasını istedi. Sakarya'nın girişimi ve fahiş su zammının SABAH Güney'in 7 Mayıs 2016 tarihli sayısında "ASKİ'den suya yüzde 856 zam" başlığıyla kamuoyuna duyurmasının ardından ASKİ geri adım attı ve konu ASKİ Genel Kurulu Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Yüzde 856 zamdan vazgeçilmesine karar veren komisyon, Sakarya'nın yüzde 34,35'lik zammın geri alınması yönündeki teklifini ise reddetti.

ASKİ'DEN KISMİ GERİ ADIM
Komisyonun kararıyla Göller, Kızıldağ ve Meydan yaylarındaki suyun fiyatı 7,70 TL'den 0,9250 TL'ye indirildi. Bugün yapılacak olan ASKİ Genel Kurulu'nda komisyon raporu görüşülecek. Yüzde 856'lık zamdan geri adım atılmasının olumlu olduğunu belirten Sakarya, "Eksik ama yine de evet diyeceğiz. Karaisalı ve Çatalan ile birlikte 21 eski beldeye uygulanan yüzde 35'lik su zammı hukuka aykırıdır. Bu zamdan geri adım atılması için halkımızın hakkını aramaya devam edeceğiz. Türk adaletine güveniyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 856 zam için Aski’den geri adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN