AK Parti ile tarımda yeni bir çağ başladı

Durmuşoğlu: Biz, toprağa hak ettiği değeri veriyoruz. Allah’a şükür toprak da bereketini, ürününü, bolluğunu ülkemizden esirgemiyor, ziyadesiyle karşılığını veriyor

Giriş Tarihi: 14.5.2016
AK Parti ile tarımda yeni bir çağ başladı
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili yaptığı konuşmada, toprağa her bakımdan hak ettiği değeri vermek gerektiğini vurgulayarak, "Topraktan geldiğimizi, toprağa döneceğimizi ve hayatımızı da topraktan elde ettiğimiz nimetlerle sürdürdüğümüzü asla unutmamalıyız" dedi. Durmuşoğlu, 'nin kendi kendine yetecek bir tarımsal üretim potansiyeline sahip olması gerektiğini ifade etti.

STRATEJİK SEKTÖR
AK Parti hükümetlerinin, 2002'den bu yana toprağı berekete dönüştüren üreticilere bütün imkanlarını kullanarak sahip çıktığını belirten Durmuşoğlu, "AK Parti hükümetleri döneminde tarım, sosyal bir alandan çok, iktisadi ve stratejik bir sektör olarak ele alınmış, kronik sorunlara çare olacak temel kanunlar çıkarılmıştır. AR-GE için bugüne kadar yaklaşık 1,4 milyar TL kaynak sağlandı. Dünyanın 3. Büyük Tohum Gen Fabrikası kuruldu" diye konuştu. 'nin 192 ülkeye bin 681 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna geldiğini vurgulayan Durmuşoğlu şöyle konuştu: İktidarımız süresince hayvancılığa özel önem verdik. 2015 yılında destek oranı %33'e çıktı. Kırsal kalkınma destekleri sayesinde çiftçilerimizin modern tarıma geçişini sağladık. AK Parti ile birlikte için tarımda yeni bir çağ başlamıştır. Son 10 yılda 5 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışması yapılmış, 2 milyon hektar alanda da çalışmalar devam etmektedir. Hedefimiz, 2023 yılına kadar 14 milyon hektar alanda toplulaştırma yapmak."

DÜNYA SIRALAMASI
AK Parti Milletvekili Durmuşoğlu, yapılanları şöyle sıraladı: Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırdık. Küçük ölçekli çiftçilerimizi destekliyoruz. Seracılarımızı destekliyoruz. Mevsimlik tarım işçisi ve ev eksenli çalışan kadınlar için daha yaygın sosyal güvence sağladık. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin TL karşılıksız destek veriyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nu (TKDK) 81 ilde kurduk. Fındık, kayısı, kiraz, incir, ayva ve haşhaş tohumunda dünyada en büyük üreticiyiz. Fındık içi, kuru kayısı, üzüm, kuru incir ve kirazda dünyada 1. sıradayız. Avrupa'nın 1'inci büyük tarımsal ekonomisi haline gelmenin gururunu yaşıyoruz. Biz, toprağa hak ettiği değeri veriyoruz. Allah'a şükür toprak da bereketini, ürününü, bolluğunu ülkemizden esirgemiyor, ziyadesiyle karşılığını veriyor, ülkemizin geleceği aydınlanıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti ile tarımda yeni bir çağ başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN