Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus ambargosuna alternatif çözüm

’in Bölgesel ve Küresel Vizyonu’ konulu toplantıda konuşan GTO Başkanı Eyüp Bartık, Türk ürünlerinin üçüncü ülkeler üzerinden ’ya gittiğini söyledi

Rus ambargosuna alternatif çözüm
Ticaret Odası (GTO) tarafından düzenlenen Ekonomi Sohbetlerinin 2'ncisi GTO Kongre Salonu'nda düzenlendi. 'Gaziantep'in Bölgesel ve Küresel Vizyonu' konulu toplantının moderatörlüğünü gazeteci Oğuz Haksever yaparken, Eyüp Bartık ve SABAH gazetesi yazarı Melih Altınok, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Star gazetesi yazarı Murat Çelik konuşmacı olarak katıldı. Eyüp Bartık, Türk ürünlerinin 'ya 3. ülkeler üzerinden girdiğini söyledi.

FIRSATA ÇEVRİLMELİ
GTO Başkanı Eyüp Bartık, Türkiye'nin çevresinde yaşanan savaş ve kavgalardan etkilenerek kendisini demoralize ettiğini savundu. Krizleri fırsata çevirmenin gerektiğini söyleyen Bartık, "Forbes dergisi geçen hafta dünyanın en değerli markalarını açıkladı. İlk 10 şirket içinden 5'inin stok, üretim diye hiçbir şeyi yok. Yani tamamen bir fikirle dünya şirketi olmuş, 500 milyar dolar, 300 milyar dolar değerinde şirketler, dünyanın en değerli şirketleri" dedi. Türkiye'nin böyle gelişmelere bakmak yerine savaşlarla, kavgalarla demoralize olmaması gerektiğini söyleyen Bartık, "Suriye'de savaş var, bizim kuzeyimizde ile ilişkilerimiz kötü, Rusya bizden ürün almıyor ama ürünlerimiz Belarus üzerinden oraya gidiyor. Belarus'ta bazen araç değişiyor, bazen hiçbir şey olmadan araç plakası değişip, belge değişerek Rusya'ya gidiyor. Biz 'Eyvah tükendik bittik, yok olduk' diye düşünüyoruz ama aslında yeni bir fırsat doğuyor" diye konuştu.

GAZİANTEP CAZİP OLMALI
Bartık, Rusya'nın Türkiye'nin 100 yıllık geleceği olduğunu ve yer altını Türk müteahhitlerinin inşa edeceğini sözlerine ekledi. SABAH Gazetesi yazarı Melih Altınok ise, "Gaziantep'in yaşam açısından da cazip olması gerekiyor. Buranın ateşleyici gücü dinamizm olabilir. Mesela İzmir, İstanbul'a göre dünyaya açık ama son dönemde içine kapandı. Gaziantep'in de bu açıdan bakması gerekir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus ambargosuna alternatif çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN