Tarsus’ta örtü altında ilk üzüm hasadı başladı

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Tarsus’ta örtü altında ilk üzüm hasadı başladı

’nin önemli üzüm yetiştiricilerinden Tarsus’ta örtü altı hasadı başladı. Bu yıl 400 bin ton rekolte beklentisi olduğu bildirildi

ÜZÜM üretiminde 'nin önemli merkezlerinden biri olan Mersin'in Tarsus ilçesinde örtü altında üzüm hasadına başlandı. Tarsus'un önde gelen üzüm üreticisi ve tüccarlarından Mustafa Bobuş, Tarsus'un değişik köylerinde üzüm yetiştiriciliği ve ihracatını yaptığını belirterek, "Yaklaşık bir haftadan beri Yalova İncisi cinsi örtü altındaki üzümümüzü kesiyoruz. Dekara 4- 5 ton dolayında rekolte alıyoruz. Şimdilik kilosunu 4-5 liradan satıyoruz" dedi. İhracat kapısının aralanmasını beklediklerini vurgulayan Mustafa Bobuş, "İnşallah bu bir an önce sağlanır. İhracat kapısı açıldığında bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlanmış olur" diye konuştu. Yalova İncisi ve Kardinal cinsi üzüm yetiştirdiklerini belirten Bobuş, son yıllarda köylülerin aile çiftçiliğine ciddi anlamda önem verdiklerini, bağcılık yapan bir ailenin dekardan 15 bin lira civarında gelir elde edebileceğini söyledi.

400 BİN TON REKOLTE
Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, ilçede resmi kayıtlara göre 104 bin dekar alanda, kayıt dışıyla birlikte ise yaklaşık 200 bin dekar alanda bağcılık yapıldığını belirterek, bu yılki iklim koşulları nedeniyle rekoltenin geçen yıla oranla daha yüksek olduğunu, bu yıl en az 400 bin ton üzüm rekoltesi beklediklerini söyledi. Ergezer, "Asıl önemli olan ihracat kapılarının açılması. İhracatın başlaması halinde üreticiler ve ülkemiz kazançlı çıkacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus’ta örtü altında ilk üzüm hasadı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN