Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 aldı

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Gaziantep 2 ödül aldı

2. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin eski adliye binası restorasyonu ve Şehitkamil Belediyesi’nin Dülükbaba Biyolojik Göleti e layık görüldü

Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyesi hayata geçirdikleri projelerle II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi'nden aldı. Büyükşehir, 'Kültür ve Sanat Merkezi' olarak yeniden hizmete soktuğu eski adliye binası ile Şehitkamil Belediyesi ise Dülük Tabiat Parkı içinde yaptırdığı Biyolojik Gölet ile ödüle layık görüldü.

ADLİYE SARAYI
Tamamı kesme taştan oluşan ve uzun yıllar Gaziantep'e adliye binası olarak hizmet veren bina, özelliği korunarak yapılan restorasyonla; ışıklandırma ve süsleme ile yeni bir imaja kavuştu. Mozaik ustalarının duvarlarına işlediği cam motifleriyle dikkat çeken binanın döşemesi ve çeşitli mahallerinde yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda 100 ton civarında atık cam kullanılarak süsleme yapıldı.

BİYOLOJİK GÖLET
Şehitkamil Belediyesi tarafından ve Orman Bakanlığı'ndan uzun süreli olarak kiralanan Dülükbaba Ormanı içinde oluşturulan Dülük Tabiat Parkı'nın içindeki Biyolojik Gölet, kendi kendini temizleyen organik sistemi ve çevresinde barındırdığı bitkilerle öne çıkıyor. Temiz orman havasının içinde yılda yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği göletin çevresindeki mesire alanı kentin uğrak yeri oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep 2 ödül aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN