Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım arazilerinde manzara korkunç

’da şiddetli , yaklaşık 20 bin dönüm ekili araziyi dümdüz etti. Karpuz, kavun, domates, , buğday ve pamuk ekili alanlarla narenciye bahçelerinde milyonlarca liralık hasar oluştu

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Tarım arazilerinde manzara korkunç
Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden 'da önceki gece etkili olan sağanak yağmur ve şiddetli , narenciye bahçeleri ile ekili alanlarda büyük tahribata yol açtı. Karpuz, kavun, domates, , buğday ve pamuk ekili alanları adeta yerle bir eden dolu, narenciye ağaçlarında da henüz yeni yeni oluşmaya başlayan meyvelere zarar verdi. Dolu, binlerce dönüm ekili ve dikili arazinin bulunduğu Yüreğir'in bazı bölgelerinde afete dönüştü. Danişment, Bekmezköy, Sezak, Akdam, Eğriağaç, Zağarlı, Kızıltahta, Yalnızca ve Elifoğlu Kiliseköy mahalleleri başta olmak üzere, bölgede milyonlarca liralık hasar meydana geldi. Kısa sürmesine rağmen etkili olan dolu yağışı, tarlalarda hasat edilmeyi bekleyen karpuz ve kavunları tahrip etti. Domates, mısır, buğday ve pamuk ekili alanları dümdüz eden dolu, narenciye bahçelerinde ciddi hasarlara yol açtı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, şiddetli dolu yağışının, yaklaşık 20 bin dönüm alanda etkili olduğunu söyledi. "Manzara korkunç" diyen Mehmet Akın Doğan, "Tarla ve bahçelerdeki hasarın tarifi mümkün değil. Ekili alanlar tamamen yerle bir olmuş durumda. Durum çok vahim" dedi. En yoğun hasarın karpuz ekili alanlarda görüldüğünü ifade eden Doğan, afetin, hem olgunlaşma aşamasındaki karpuzu hem de olgunlaştıktan sonra kademeli olarak yapılacak hasadı vurduğunu belirtti. Narenciyenin de çok ciddi hasar gördüğünü aktaran Doğan, "Narenciye tamamen kayıp diyebiliriz. Hasarlı meyvenin hiçbir değeri yok, marketlerde raflarda kendine yer bulamaz" diye konuştu.

BAŞKAN DOĞAN: DESTEK BEKLİYORUZ
Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ürünü hasar gören çiftçiler arasında tarım sigortası yaptırmayanların da bulunduğunu belirtti. Doğan, "Bu üreticilerimizin bankalara borçları var. Şu durumda ödenmesi mümkün değil. Bakanlığımızdan çiftçilerimize destek olunmasını istiyoruz. Borçlar ertelenecektir belki ama bu yetmiyor. Bu çiftçilerimize en azından masraflarının karşılanması şeklinde bir destek verilmesini bekliyoruz. Ayrıca, afetten zarar gören bütün çiftçilerimiz, ileriki günlerde Ziraat Bankası kredileri ile ilgili veya başka kredilerle ilgili ertelemeler olması durumunda bundan mahrum kalmamak adına, mutlaka il ve ilçe tarım müdürlüklerinden ekspertiz yaptırmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım arazilerinde manzara korkunç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN