Ak’in efsanesi ’de görüldü

Giriş Tarihi: 24.5.2016
Akdeniz’in efsanesi Mersin’de görüldü
'de caretta caretta ve yeşil kaplumbağasının önemli yuvalama alanları arasında yer alan 'de ilk kez 2 metre boylarında deri sırtlı deniz kaplumbağası görüldü. Balıkçı ağına dolanmış ve bitkin halde bulunan kaplumbağanın, ağdan kurtarılarak yeniden derin sulara dönmesi sağlandı. Uzmanlar, yaşam alanı Akdeniz olan bu türün Türkiye sahillerine gelmediğini söyledi.

AĞLARA TAKILDI
Akdeniz'de yaşayan ancak Türkiye sahillerinde görülmeyen Deri sırtlı deniz kaplumbağası, Adnan Menderes Bulvarı sahilinde bağlıkçı ağlına dolanmış şekilde bulundu. Mersin Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü ile Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ekipleri, kaplumbağanın takıldığı ağları kesti. Ağlardan kurtulan kaplumbağa hızla sahilden uzaklaştı.

3 TÜRDEN BİRİ
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Mersin kıyılarında ilk kez deri sırtlı deniz kaplumbağası gördüklerini söyledi. Bu türün Akdeniz'de yaşayan 3 deniz kaplumbağasından biri olduğunu söyleyen Ergene, "Neredeyse Akdeniz'in efsanesi. Onu görmek heyecan vericiydi. Hep anlatıyoruz ama yakında görmek bizim için önemliydi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz’in efsanesi Mersin’de görüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN