Dalyan: cu olmak için savaştım

Dalyan: Tiyatrocu olmak için savaştım

Ünlü oyuncu , cu olmak istediğinde annesinin “ ederim” dediğini, günümüzde ise annelerin çocuklarını elinden tutup setlere götürdüğünü söyledi

Ünlü oyuncu , okumak istediğinde annesinin edeceğini, babasının bundan utanacağını söylediğini ancak günümüzde ailelerin çocuklarının ellerinden tutup setlere götürdüklerini söyledi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından 2'ncisi kez düzenlenen "Altın Baklava Film Akademisi"ne jüri üyesi olarak katılan ünlü sanatçı, öğrencilerle yaptığı söyleşide ailelerin çocuklarını televizyon oyuncusu yapmak istediğini ancak televizyon oyunculuğunun bir sanat olmadığını savundu.

ELİNDEN TUTUP GÖTÜRÜYOR
1970'li yıllara kadar tiyatronun Anadolu'da pek sevilmediğini söyleyen ünlü oyuncu Danyal, "O dönem Anadolu'ya gelen turnelerde bazı kadın oyuncuları öne çıkarıp seyirci çekmek istenirdi. Kentin ahlak anlayışına uymayan bir sanat olarak görülüyordu tiyatro. 1980'de tiyatroya borç para bularak gitmiştim. Çünkü ailem göndermezdi. Ailemde herkes bilim insanı. Ben hayata nasıl baktığımı anlatmak için oyunculuğu seçtim. Annem 'İntihar ederim' diye karşı çıktı. Babam, 'Bundan utanırım' dedi. Ama şimdi durum değişti. Artık anne-babalar olaya daha sıcak bakıyor" diye konuştu.

TELEVİZYON SANAT DEĞİL
Ailelerin çocuklarını televizyon için getirdiğine dikkat çeken Danyal, "Televizyon bir sanat değil, ticari bir sektör. Sinema bir sanattır, tiyatro bir bilimdir insanın yeteneğini bulur, eğitir ve yetiştirir ama dizilerde rol alıp da 'sanatından' bahsedenlerin işi sanat değildir. 120 sayfalık metinden 1 haftada çekilip 10 dakikada tüketilen şey sanat olamaz. 26 saat aralıksız çalıştığımı hatırlarım. Bu sadece ticari tüketime yönelik bir iş, sanat kabul edilemez. Ülkenin ve toplumun sorunlarından uzakta tüketime yönelik alacalı bulacalı bir dünya" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dalyan: Tiyatrocu olmak için savaştım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN