Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın çiftçilere teknolojik destek

Kadınların bin bir zahmetle insanlığa hizmet ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı , 200 kadın çiftçiye süt sağım makinesi hediye etti

Kadın çiftçilere teknolojik destek
"Köylü milletin efendisidir" anlayışıyla hareket eden Büyükşehir Belediyesi, 'Hijyen, Süt ve Mutlu Kadın Projesi' kapsamında çiftçi kadınlara 200 süt sağım makinesi dağıttı. Botanik Bahçesi'ndeki törene Büyükşehir Belediye Başkanı , kamu kurum müdürleri, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Şahin'e bir oğlak hediye edildi. Kadın çiftçilerle birlikte süt sağan Başkan Şahin, kadınlara süt sağım makinesiyle ilgili bilgi verileceğini açıkladı.

DAMDAN DÜŞE DÜŞE
Kadınların her yönden yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Fatma Şahin, "Çiftçi kadınımızın, 'da çiftçi kadınlar ne yapıyor, hangi makineleri kullanıyor' bilgisine sahip olması gerek. Kimse Süpermen değil. Sizler büyük bir hazinesiniz. Damdan düşe düşe büyük bir hayat okulundan mezun oldunuz. Şu keçinin sütünü sağma işini ben bilmem. Ama sizin ömrünüz bu işlerle geçiyor. Siz olmazsanız bu millet nasıl sofrasını zenginleştirecek, nasıl temel ihtiyaçlarını giderecek" dedi.

SÜREKLİ EĞİTİM
Kadınlara azıcık destek verildiğinde çok güzel işler yaptıklarını belirten Başkan Şahin, "Beşiği sallayan eller, dünyayı sallayacak, ben buna bütün yüreğimle inanıyorum. Dünya tek sizin köyünüz değil, dünya çok büyük. Kendinizi yetiştirmeniz lazım ki çocuklarınızı daha iyi yetiştirebilesiniz. Bilinçli anne, bilinçli çocuk, bilinçli bir aile ve mutlu olan bir eş demek. O yüzden bilgi çok önemli. Bu nedenle kadınlarımızı sürekli eğitime alıyoruz" diye konuştu. Gaziantep'te 160 bin dolayında büyükbaş, 50 bin civarında da küçükbaş hayvan bulunduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da, "Küçükbaş hayvanlarımızdan yılda 30 bin ton dolayında süt üretildiği hesaplanmaktadır. Bunun yaklaşık 10 bin tonu yavruların beslenmesi için, geri kalan 20 bin tonu da peynir üretiminde kullanılmaktadır. Antep peyniri Türkiye çapında ün salmış olup, yıllık üretimimiz 2 bin 500 ton civarındadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın çiftçilere teknolojik destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN