Kızgın kumlardan kayak pistlerine

Yaz i potansiyelini her yıl biraz daha geliştiren , Karboğazı’nda yapılacak olan kayak sayesinde kış turizminde de önemli bir aktör haline gelecek

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Kızgın kumlardan kayak pistlerine
'in çeşitliliği açısından zengin bir potansiyele sahip olduğu herkesin malumu. Vali Özdemir Çakacak, en önemli turizm destinasyonları arasında yer almayı hak eden Mersin için iki büyük projeyi değerlendirdi. Çakacak, "Yatırımcılara yer tahsisinin yapıldığı Mersin- Tarsus Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'ndeki yol çalışmalarının 2016 yılı sonuna kadar tamamlanmasıyla tesislerin inşasına başlanabilecek. Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde ise 1/5 bin ölçekli ve 1/binlik imar planı yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor" dedi. Her bölgenin dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için yarıştığını vurgulayan Çakacak, "Mersinliler ve Mersin'e gönül verenler olarak bizler de ilimizin turizmden daha fazla pay alması için uğraş içindeyiz. Bu hedefi gerçekleştirebilmek amacıyla kamu, yerel yönetim, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve tüm Mersinliler olarak uyum içerisinde el ve güç birliği yaparak hareket ediyoruz. Mersin'de turizmin gelişmesi için tanıtıma ağırlık veriyor, yerli ve yabancı yatırımcıların ilimizde yatırım yapmalarına yönelik büyük gayret sarf ediyoruz" diye konuştu. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin'in dünyada eşine az rastlanır bir turizm cazibe olduğunun altını çizen Çakacak şunları söyledi: Manastırları ve kiliseleriyle inanç turizmi, çeşitli medeniyetlerden günümüze kalan antik eserleri ve ören yerleriyle kültür turizmi ve çeşitli doğa güzellikleriyle doğam turizmiyle Mersin, turizm çeşitliliği açısından zengin bir potansiyele sahip. Bu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler Mersin'in hem turizm merkezi olarak cazibesini artırmakta hem de deniz, doğa, kongre, spor, inanç, kültür başta olmak üzere turizmin her çeşidine imkan tanımasını sağlamaktadır.

TARİH VE KÜLTÜR
Tarih ve kültür hazinesi olarak değerlendirdiği Mersin'in toplantı ve kongrelere ev sahipliği yapabilecek eşsiz bir mekan konumunda olduğuna dikkat çeken Çakacak, şöyle devam etti: "Mersin, tarihi mekanlar ve eşsiz manzaralar sunmaktadır. Bütün bunlara mükemmel bir iklim ve alternatif destinasyonlara göre çok daha düşük maliyet avantajı eklenmektedir. Rakipsiz dekoru ve mimari hazinelerinin zenginliği, Avrupa ve Asya ülkelerine yakınlığıyla Mersin; güneşi, kum plajları ve tarihi yerleriyle bir cazibe merkezi olarak Türkiye'nin en büyük turizm destinasyonları arasında yer almayı hak ediyor.

TURİZM BÖLGESİ
Halk arasında Tarsus-Kazanlı olarak bilinen Mersin-Tarsus Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde gelinen son noktayla ilgili bilgiler de veren Çakacak, "Kampingten golfe kadar çeşitli turizm yatırımlarına imkanlar sunan bölgede yatırımcılara yer tahsisi yapıldı. Bu kapsamda 7 bin 600 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü, 2 golf alanı, 1 kongre merkezi, 1 sağlıklı yaşam merkezi ve 1 günübirlik tesis yapılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Enerji nakil hattının sağlandığı bölgedeki 15 kilometrelik yolun yaklaşık 5 kilometresi tamamlandı. 10 kilometrelik kısımdaysa acil kamulaştırma kararı alındı. Yol çalışmalarının 2016 yılı sonuna kadar tamamlanmasıyla tesislerin inşasına başlanabilecek" dedi.

ÖZEL BİR İL
Mersin'de boylu boyunca uzanan 321 kilometrelik kıyı şeridinin 108 kilometrelik kısmının doğal kumsallardan oluştuğuna dikkat çeken Vali Çakacak, "Yılın 300 günü güneş altında uzanan kumsalları ve ardındaki geleneksel göçer yaşamının izlerini görebildiğimiz Toros Dağları'nın yaylaları, Anadolu'da Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olarak inançların, dillerin, kültürlerin birbirine karışıp aynı sofrada buluştuğu çok özel bir kent. 3 semavi din için de kutsal sayılan Eshab-ı Kehf, St. Paul, Danyal Peygamber Kabri, Aya Thekla, Alahan Manastırı ve benzeri yerleri barındıran Mersin, sahip olduğu turizm potansiyelini harekete geçirmek için altyapı, konaklama tesis yatırımları ve tanıtım çalışmalarıyla önemli mesafe kat etmektedir" dedi.

KARBOĞAZI ÇOK YAKINDA
Vali Özdemir Çakacak, Tarsus- Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde yapılması planlanan kış turizm merkeziyle ilgili olarak şunları kaydetti: "Gülek kasabasına 13 kilometre uzaklıktaki Karboğazı, Uluslararası Kayak Federasyonu'nun Alp Disiplini kayak yarışmalarında istemiş olduğu şartların tamamına sahip. 3 bin 524 metrelik zirvesi ve 2 bin-3 bin rakımları arasında bulunan 10 kilometrelik doğal kayak pisti, ekimden hazirana kadar kaliteli kar tutabiliyor. Bu da dağcılar ve kayakçılar için önemli bir cazibe oluşturuyor. Karboğazı turizm merkezlerinin 1/5000 ölçekli ve 1/1000'lik imar planı yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızgın kumlardan kayak pistlerine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN