Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Topaca: Amanoslar’da girmediğimiz nokta yok

Valisi Ercan Topaca, Hatay’ı büyüt yönleri ile değerlendirdi. Terörle mücadeleden uyuşturucu savaşına, Suriyelilerin barınmasından ekonominin güçlendirilmesine kadar yaşanan olayları anlattı

Giriş Tarihi: 4.6.2016
Topaca: Amanoslar’da girmediğimiz nokta yok
Vali Ercan Topaca, 'da güvenlik algısını yüzde 100'e çıkartacaklarını ve kenti bir güvenlik kuşağı altına aldıklarını belirterek, "Özellikle Amanos Dağları'nda yapılanan terör örgütü mensupları var. O bölgede girmediğimiz bir nokta yok diyebilirim. Terörle mücadele konusunda hiçbir açık olmasın düşüncesiyle gelen her türlü istihbaratı değerlendirerek çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. Gördükleri şüpheli kişileri veya durumu anında polisimizle veya askerlerimizle paylaşırlarsa terörle mücadelede çok daha emin adımlarla ilerler, güvenliğimizi yüzde 100 sağlarız" dedi. Uyuşturucu ile mücadele konusuna da değinen Vali Topaca, "Gençlerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri için uyuşturucu ticareti konusunda çok sıkı tedbirler alıyoruz. Hemen her gün ciddi miktarda Hint keneviri imha ediyor ve uyuşturucu tacirlerini yakalıyoruz. Son dönemde milyonlarca uyuşturucu hap ele geçirildi. Uyuşturucu, insanların akıl ve ruh sağlığını bozan bir zehirdir. Toplumun geleceğe güvenle bakabilmesi için gençliğin akıl ve ruh sağlığının yerinde olması gerekmektedir' diye konuştu.

GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK
Son 5 yılda Hatay'da yaklaşık 23 milyon litre kaçak akaryakıt yakalandığını belirten Topaca şöyle dedi: "2016 yılında bu rakam neredeyse sıfırdır. Alınan güvenlik tedbirleri sonucu kaçakçılıkla mücadele konusunda da çok ciddi yol aldık ve önünü kesmeyi başardık. Bu işin önlenmesi için sınırın 80 kilometrelik bölümüne 3 metre yüksekliğinde beton bloklar yerleştirdik. Bu blokların her biri 7 ton ağırlığındadır. Yılsonuna kadar yaklaşık 170 kilometre duvar örülecek. 'de duvar yapımı ilk bizde başladı. 'ye örnek olduk."

420 BİN SURİYELİ MİSAFİR
Hatay'da 420 bin Suriyeli misafir edildiğini hatırlatan Topaca, "İnsani gerekçelerle ilimizde misafir ettiğimiz bu insanlar aslında bize çok yabancı değil. Hatay'daki bazı vatandaşlarımızla akrabalık ilişkileri olan, 1918 yılında Fransız işgali ile Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmış insanlardır. İnancımız ve kültürümüz gereği zorda olanlara yardım etmek durumundayız. Ama şunu da unutmamak gerekir ki Suriyeli misafirlerimizin Türkiye'nin toplum kurallarına, düzenine ve kanunlarına uymaları gerekmektedir. Kanunlarımıza uymadıkları zaman cezai işlemler uyguluyoruz. Kamu düzenini sağlamak bizim öncelikli görevimizdir" diye konuştu.

AMANOS TÜNELİ PROJESİ
Amanos Tüneli projesinin Hatay için çok önemli olmakla birlikte birçok kenti ilgilendiren bir proje olduğunu ifade eden Topaca, "Bu proje tamamlandığı zaman bölgenin deniz yoluyla yapılan ithalat ve ihracat faaliyetlerinde büyük fayda sağlanacak. Yolun standartları itibariyle ulaşım zamanı kısalacak ve masrafları azalacak. Bu proje ile beraber eş zamanlı yürütmeye çalıştığımız Hassa Organize Sanayi Bölgesi Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi olacaktır. Yer seçimi çalışmaları şu an itibariyle tamamlanmak üzere. Devletimizin sahip çıktığı milli bir projedir bu. Bunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz'' şeklinde konuştu.

YABANCI DEĞİLLER
Vali Ercan Topaca, "İnsani gerekçelerle ilimizde misafir ettiğimiz bu insanlar aslında bize çok yabancı değil. Hatay'daki bazı vatandaşlarımızla akrabalık ilişkileri olan, 1918 yılında Fransız işgali ile Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılmış insanlardır. İnancımız ve kültürümüz gereği zorda olanlara yardım etmek durumundayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topaca: Amanoslar’da girmediğimiz nokta yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN