Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğini kucağına alamadan öldü

’da sezaryenle doğum yapan ve bir erkek evlat dünyaya getiren Emine Alsan hastanede can verdi. Ailesi, genç annenin ihmaller zinciri yüzünden öldüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Bebeğini kucağına alamadan öldü
'da 30 yaşındaki Emine Alsan rahatsızlanıp, doğumuna 21 gün kala erkek bebek dünyaya getirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Bebeğini kucağına alamadan ölen talihsiz annenin yakınları, olayda ihmaller zincirinin olduğunu iddia ederek, sorumlular hakkında şikayetçi oldu. Savcılık, soruşturma başlattı. Bektaş Alsan (31) ile ağabeyi Aziz Arslan "Emine yoğun bakımdaydı. Bebeğin fotoğrafını görünce ağladı. Bebeğini kucağına alamadan öldü. Yanlış yapan yaptığıyla kalmasın" dedi. Emine ile Bektaş Alsan geçtiğimiz yıl Ağustos ayında görücü usulü ile evlendi. Çiftin en büyük isteği bir bebeklerinin olmasıydı. Emine olduğunu öğrenince çok sevindi. Genç kadın, 13 Mayıs'ta şikayeti ile özel bir tıp merkezine başvurdu. Doktor, "riskli gebelik ve Hellp sendromu" tanısı koyarak, doğumun gerçekleştirilmesi için ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edilmesini istedi. Emine'ye suni sancı verilerek doğum yaptırılmaya çalışıldı. Ağrılara dayanamayan Emine'nin doğumunun sezaryenle yapılmasına karar verildi ve doğum gerçekleşti.

SADECE FOTOĞRAFINI GÖREBİLDİ
Yusuf adı verilen erkek bebek kuvöze konulurken, anne yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Bu sırada baba bebeğin fotoğrafını çekip anneye gösterdi. Çok duygulanan anne bir süre sonra yaşamını yitirdi. Doktorların olayı "komplikasyon gelişti" şeklinde açıkladığını anlatan ağabey Aziz Arslan, "Kardeşimi 30 Mayıs'ta kaybettik. Bu norma ölüm değil. Gebelikten başlayan ihmaller silsilesi, kardeşimi hayattan koparttı. Tüm sorumlular hakkında şikayetçi olduk. Savcılık soruşturma başlattı. Bizim canımız yandı başkalarının yanmasın" dedi.

HELLP SENDROMU NEDİR?
HELLP kelimesi ingilizcede 'Hemolysis, Elevated Liver enzyme levels ve a Low Platelet count' (Alyuvar erimesi, yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit) anlamına gelen bir kısaltmadır. HELLP sendromu yaşayan kadınlar kanama problemi, karaciğer problemi ve yüksek tansiyon problemi yaşayabilirler. Bu durum hem anne hem de bebeğe zarar verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğini kucağına alamadan öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN