Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: yönetimi dünyasının sesini duymaya başladı

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Son günlerde hükümetten ye dair yapılan açıklamalar dünyasının sesinin duyulmaya başladığı izlenimi uyandırdı bende.
Çek yasası değiştirilerek karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasının ne kadar yanlış bir uygulama olduğu ve piyasadaki nakit akışını nasıl bozduğu, ticari ahlakı zedelediği iş dünyasının defaten dile getirdiği bir konuydu.
Yine iflas ertelemeyi kötüye kullananların sayısının arttığı, hele hele de son dönemlerde Güneydoğu'da yaşanan olayları bahane ederek bu yolu tercih edip alacaklılarını da mağdur eden firmalar karşısında bir tedbir alınması gerektiği dile getirilen bir başka konuydu.
Bir başka önemli konu ise; ülkenin sadece ekonomisini değil toplumsal barışını, güvenliğini, huzurunu da yakından ilgilendiren bölgesel kalkınma farklılıkları
Güneydoğu ve Doğu illerinin geliş(e)memesinin en temel nedenlerinden biri Güneydoğu'daki illerde iş, aş bulamayan gençlerin terör örgütlerince kandırılması, yaratılan iş imkanlarının bu nedenle engellenmesinin yarattığı kısır döngüdür. Öte yandan bu bölgede sosyal yaşamın kısıtlılığı da kazanılan paraların tüketime dönüşmesini engellemektedir.
Son günlerde gerek Başbakan gerekse ekonomi yönetiminin yaptığı açıklamalar tüm bu konularda umut oldu.
Çek kanununda yeniden hapis cezasını getirecek düzenleme gündemde. İflas ertelemeye ilişkin düzenleme gündemde. Başbakanın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu illerinde oluşturulması hedeflenen, bölgedeki illerin hep birlikte sadece ekonomik gelişimine değil kalkınmasına hizmet edecek bir model olarak tasarlanan cazibe merkezleri gündemde.
Yerli ve yabancı yatırımcı için önemli bir maliyet oluşturan damga vergisinin gözden geçirilecek ve yenilenecek olması, yatırım yapılacak arazilere vergi istisnası getirilmesi, şirket kuruluşlarının kolaylaştırılması, yabancıların ve Suriyeli sığınmacıların çalışma şatlarının düzenlenmesi gibi daha birçok konunun daha gündemde olması, hükümetin reel ekonomi için köklü bir değişime gitmeye kararlı olduğunu gösteriyor.

Eğer girişim ilerliyorsa, bolluk ekonomi ile birlikte artar; ama girişim yoksa bolluk ekonomi ile birlikte çürür.
John Maynard Keynes
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Ekonomi yönetimi iş dünyasının sesini duymaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN