Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözlü’nün yurt dışı yasağı devam ediyor

“Rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma” suçlarından yargılanan Büyükşehir Belediye Başkanı ve 14 şüpheli hakkında 7 yıldan 19 yıla kadar hapis isteniyor

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Sözlü’nün yurt dışı yasağı devam ediyor
Büyükşehir Belediye Başkanı ile 14 sanığın "Rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma" suçlarından yargılanmasına devam edildi. Duruşmadan vareste tutulan Hüseyin Sözlü'nün katılmadığı mahkemede dinlenen Alp İnşaat sahibi Ertuğrul Kütük, ifade değiştirerek, "Kutfedi Kılınç'ın, 164 bin 500 TL'yi Hüseyin Sözlü'ye vereceği şeklinde beyanı olmadı" dedi. 7 tutuksuz sanığın katıldığı duruşmada avukatlar Sözlü ve Mehmet ile Hüseyin Güçüm'ün yurtdışı yasağının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme, 3 sanığın da yurtdışı yasağının devamına karar verip, duruşmayı 9 Eylül'e ertelendi. Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Hüseyin Sözlü'nün avukatları katılırken, Hikmet Erol, Haluk Boran, Hüseyin Güçüm, Ragıp Bekaroğlu, Mehmet Şahin, Şaban Acar, Mustafa Hakan Aslan ve Ertuğrul Kütük duruşmada hazır bulundu. Alp İnsaat'ın sahibi Ertuğrul Kütük Ceyhan Belediyesi'nden 1'inci hak edişten dolayı 164 bin 500 TL aldığını belirterek şunları söyledi: Bu parayı Kutfedi Kılınç kullandı. Belediyeye olan borcunu vereceğini söylemişti. Hüseyin Sözlü'ye vereceğini söylemedi. Karakolda 'Kutfedi bu parayı Sözlü'ye vereceğini söyledi' şeklinde beyanım olmadı. Suçlamayı kabul etmiyorum. Duruşmaya katılan diğer sanıklar suçsuz olduklarını tekrarladı. Sözlü'nün avukatları, müvekkillerinin belediye başkanı olduğunu belirterek yurtdışı yasağının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme sanıkların yurtdışı yasağı için, "Adli kontrol kararlarının sanıkların üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, dosyada mevcut bilirkişi raporları, tanık beyanlarının kuvvetli suç şüphesini doğurduğu, ileride alabilecekleri muhtemel ceza miktarının yüksekliği, kaçma şüpheleri yönünde mahkememizde kanaat oluşturduğu nazara alınarak devamına" diyerek karar verdi. Duruşma, tanıkların dinlenmesi için 9 Eylül'e ertelendi. Cumhuriyet Savcısı, Başkan Sözlü, Ertuğrul Kütük, Burak İnceoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar, Kutfedi Kılınç, Hikmet Erol Akça ve Ömer Aydın hakkında 'edinim ifasına fesat karıştırma' ve 'rüşvet verme, alma ve aracılık etme' suçlarından 7 yıldan 19 yıla kadar hapis isterken Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu, ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, Mehmet Boran, Haluk Boran, Mehmet Şahin, Hüseyin Gücüm, Ahmet Sevimli ve Mustafa Hakan Aslan hakkında ise "edinim ifasına fesat karıştırma" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis talep etti.

OLAYLA İLGİLİ İDDİALAR
Başkan Hüseyin Sözlü'yü hâkim karşısına götüren süreç, polise yapılan ihbar mektubuyla başladı. İhbar üzerine Başkan Sözlü başta olmak üzere dönemin Ceyhan Belediye başkan yardımcıları ve bürokratlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bilirkişi yaptığı incelemede belediyedeki yolsuzluk iddialarını tek tek belgeledi. İçişleri Bakanlığı bilirkişinin hazırladığı rapor ısığında soruşturma izni verdi. Cumhuriyet savcısı, soruşturmayı tamamlayarak Hüseyin Sözlü'nün de aralarında bulundğu 15 kişi hakkında dava açtı. Sözlü'nün muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım çalışmaları ihalesini kazanan ALP İnşaat sahibi Ertuğrul Kütük'e iş bitirilmediği halde hak ediş ödemelerinin yapılmasına onay verdiğinin vurgulandığı iddianamede, "Bu durumun ortaya çıkmasından sonra Adana Büyükşehir Belediyesi'nden, başka bir ihalede alınan ve kullanım yerleri belli olan taşların bir kısmının ASKİ kanalıyla Ceyhan'a gönderilerek eksiklerin tamamlanması fiillerinde bulunduğu iddiasının doğrulandığı ve şüpheli Hüseyin Sözlü'nün bu şekilde edinim ifasına fesat karıştırma suçunu işlediği anlaşılmıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü’nün yurt dışı yasağı devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN