Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile vize ve kapı sorunu çözülmelidir

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, için önemli bir partner olan ile in yeniden artması için gümrük kapısı ve vize sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 26.6.2016
Irak ile vize ve kapı sorunu çözülmelidir
Odası (GTO), şehrin ihracatında ilk sırada yer alan 'ta yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla 'Irak İş Geliştirme' toplantısı düzenledi. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Irak Ankara Büyükelçisi Hişam el- Alevi, Irak Gaziantep Başkonsolosu Ömer Kopely, GTO Başkanı Eyüp Bartık, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz ve işadamları katıldı.

YÜZDE 21'İ GAZİANTEP'TEN
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, yaptığı konuşmada, Irak'ın Gaziantep'in ihracatında önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Irak'ın en çok ithalat yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Bartık, Türkiye'nin Irak'a ihracatının yüzde 21'inin de Gaziantep'ten gerçekleştirildiğini belirtti. Gaziantep'ten Irak'a ihracat yapan 942 firmanın bulunduğunu ifade eden Bartık, GTO'ya kayıtlı Irak uyruklu firma sayısının da 98 olduğunu kaydetti. Irak'ın Gaziantep için önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Bartık, bu nedenle 2014 yılında Erbil'de GTO Ticaret Ofisi'ni hizmete açtıklarını dile getirdi. Bu ofisin Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odaları tarafından yurtdışında açılan ilk ofis olma özelliğini taşıdığına işaret eden Bartık, "Bugün itibariyle ofisimizin oluşturduğu listede 300 kadar firma bulunuyor, bu rakamın en kısa zamanda 500'e çıkartılması amaçlanıyor" diye konuştu. Bartık, Gaziantep ve Irak arasında ulaşımın hızlı gerçekleşmesi amacıyla Gaziantep- Erbil arasında direkt uçuşların en kısa zamanda başlamasını istediklerini vurguladı. Tek sınır kapısının ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayan Bartık, gündemde olan diğer kapıların da açılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin güvenlik tedbirleri kapsamında uygulamaya koyduğu vize uygulamasının ticarete olumsuz yansıdığını vurgulayan Bartık, "Ancak güvenliğin olmadığı yerde ticaret de olmaz. İki ülke karşılıklı olarak ticaret erbabına özel bir uygulama konusunda anlaşmaya varabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ile vize ve kapı sorunu çözülmelidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN