Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir için yeşil sadece bir renk

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı, Büyükşehir’in 2015 yılında 1 metrekare dahi park ve piknik alanı üretmeyerek sınıfta kaldığını söyledi

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Büyükşehir için yeşil sadece bir renk
Sorumluluğundaki yeşil alan işgallerine göz yumduğu gibi amaç dışı kullanarak kendisi de işgal eden Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılında 'ya bir santimetrekare dahi yeşil alan kazandırmadığı ortaya çıktı. Büyükşehir'in 2015 yılı için 31 bin 800 metrekare park alanı, 200 bin metrekare de piknik alanı hedeflediğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Gülaçtı, "Kendi hazırladıkları faaliyet raporunda 1 metrekare park ve piknik alanı yapılamadığı belirtiliyor. Yeşil özürlü bir kurum olan Büyükşehir, üretmediği gibi bir de yok ediyor" dedi.

YETERLİ DEĞİL
Adana'da insanların dinlenebileceği, soluk alabilecekleri yaşam kalitesini arttıran yeşil alanların yeterli düzeyde olmadığını bildiren Gülaçtı, "Yeterli olmadığı gibi bunu arttıracak bir faaliyet de yok. Hiç yeni bir şey üretememişler. Yaptıkları tek şey var olan yeşil alanlar üzerine peyzaj çalışmaları yapmak olmuş. Park alanı oluşturmak, yeşil alan oluşturmak demek süslü peyzaj çalışmaları yapmak değil aslında. Maalesef, modern şehirlerde gördüğümüz kent ormanları Adana'da yok" diye konuştu.

GÖZ BOYANIYOR
Adana'nın nefes alabileceği yeşil alanların yaratılması gerektiğini vurgulayan Gülaçtı, "Ama hiçbir çalışma yok. Mevcut alanlara büyük paralar harcanarak yapılan peyzaj çalışmaları da sadece göz boyamak için. Ayrıca yeşil alanlar gerek belediye gerekse vatandaşlar tarafından işgal altında. Bunun sorumlusu da Büyükşehir'dir. İşgallerin büyük bir bölümü Büyükşehir'e ait yeşil alanlarda yaşanıyor. Önleyemezsek bu işgaller daha büyür. Derhal gereken yapılmalı" şeklinde konuştu. Yeşil alan işgallerine göz yumulduğunu savunan Gülaçtı, şöyle konuştu; "Adana'da yaşanan işgalleri hemşerilerimiz gözleriyle görüyor. Yeşil alana atılan küçük tabla, 1-2 masa ve sandalye kısa sürede büyük bir işletmeye dönüşüyor. Ya da mevcut işletmeler kendi alanlarını büyütmek amacıyla halkın yeşil alanlarını gasp ediyor. Buna şiddetle karşıyız. Önüne geçilmesi için belediyenin acilen önlem alıp kişiye özgü değil herkese eşit tutarlı bir tutum sergilemesini bekliyoruz." Adana'da yayalara ait kaldırımların da işgal altında olduğu ifade eden Gülaçtı, "Kaldırımlar adeta otoparka dönüştü. İnsanların buralardan geçmesi gerçekten zor. Çocuklu anneler şaşkın. Hele bazı işletmeler kendilerine ayrılan alanın çok ötesine taşıyor ve neredeyse kaldırımları tümüyle kapatıyor. Ama hiçbir belediye yetkilisi de gelip bu duruma el atmıyor" dedi. Adana'nın bisiklet yolunun uygulanabileceği kentlerin başında olmasına karşın bu nimetten faydalanamadığına çeken Gülaçtı, "Bisiklet yolları ile daha temiz daha rahat ve trafik stresinden uzak bir ulaşım çok rahat bir şekilde hayata geçirilebilir. Adana'da bunun teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir için yeşil sadece bir renk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN