İhracatta yeni hedef Afrika

Gaziantep’in başını çektiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yapılan ihracatta, hâlâ önemini koruyor. İhracatta öne çıkan yeni rota ise onlarca ülkesiyle Afrika

Giriş Tarihi: 29.6.2016
İhracatta yeni hedef Afrika
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatta hâlâ başı çekiyor. Onca soruna rağmen özellikle Kuzey Irak bölgesinden yapılan talepler üzerine yılın ilk 6 ayında yapılan toplam 3,7 milyar lık ihracatın 1,3 milyar doları tek başına bu ülkeye yapıldı. Irak'ın ardından ikinci sırada Suudi Arabistan'a 204 milyon dolar, ABD'ye ise 195 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti.

ÜLKELER SIRALANIYOR
Bölge ihracatında öne çıkan diğer ülkeler ise İran (157 milyon dolar), Suriye (177 milyon dolar), İtalya (120 milyon dolar), Almanya (98 milyon dolar), Birleşik Krallık (88 milyon dolar), Sudan (85 milyon dolar), Belçika (78 milyon dolar), İsrail (58 milyon dolar), Hollanda (53 milyon dolar) ve (50 milyon dolar) şeklinde sıralanıyor.

DÜŞÜŞÜN NEDENLERİ
İhracatta yaşanan düşüşün en önemli nedenlerinin başında Irak'ta yaşanan DAEŞ terörü ve merkezi hükümet ile yaşanan sorunlar gelirken, Rusya Federasyonu ile yaşanan siyasi kriz de 3. ülkeler üzerinden aşılmaya çalışılıyor.
Son dönemde bu nedenle Ukrayna'ya yapılan ihracatta ciddi bir artış olurken, bölge ihracatında ciddi ağırlığı olmayan Suriye ise yüzde binleri bulan artışla dikkat çekiyor.

AFRİKA YÜKSELİŞTE
Bu arada, son dönemde ülkeler arasında Afrika ülkeleri de paylarını arttırmaya başladı. Sudan'ın ilk 10 ülke arasında yer almasının yanı sıra Libya, Benin, Cezayir, Fas, Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kenya, Kongo, Moritanya, Senegal, Tanzanya, Togo ve Tunus gibi ülkelere sürekli artan ihracat rakamları Afrika kıtasının yeni pazar olarak öne çıkmaya başladığının göstergesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta yeni hedef Afrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN