Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 liraya şezlong kirası tepki gördü

Büyükşehir Belediyesi şirketi Denizkızı A.Ş.’nin Kızkalesi sahilinde yaptığı uygulama başarılı bulundu ancak şezlong fiyatlarının 30 TL olmasına tepki gösterildi

Giriş Tarihi: 1.7.2016
30 liraya şezlong kirası tepki gördü
Büyükşehir Belediyesi'nin sahillerde başlattığı yeni uygulama genel anlamda takdir görürken, Kızkalesi'nde vatandaşların tepkisine yol açtı. Büyükşehir şirketi Denizkızı A.Ş. tarafından sahillere kurulan şezlonglardan ve şemsiyelerden kişi başı 30 TL ücret talep edilmesi sıkıntı yarattı. Kentin turizme açılan kapısı ve simgesi olarak kabul edilen Kızkalesi'nde uygulanan bu rakamın çok yüksek olduğunu söyleyen vatandaşlar ve işletmecileri, "Halka ait olan yerlerde bu tür çalışmalar yapılırken, halkın menfaati göz önünde bulundurulmalı" dediler.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Yaz aylarının başlamasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi, plaj ve sosyal alanlarda temizlik ve düzenleme çalışmalarına hız verdi. Denizkızı A.Ş., tarafından yürütülen çalışmalar Susanoğlu, Kızkalesi ve Yapraklı Koy'da devam etti. Turistlerin kullanımı için sahillere büfe, WC, duş, soyunma kabini, cankurtaran kulesi, şezlong, şemsiye, alanı, amfi ve sahne kurularak sahiller daha modern hale getirildi. Sahillerde yapılan düzenlemeler ve temizlik çalışmaları vatandaşların, otel ve pansiyon işletmecileri ile sahile yakın yerde oturanların takdirini topladı. Ancak Denizkızı A.Ş.'nin kiraladığı şezlong ve şemsiyeler için vatandaştan 30 TL, otel ve esnaflardan ise 15 TL istemesi tepki gördü. Eski Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale, uygulamayı doğru bulduğunu, sistemin Kızkalesi'ne önemli bir katma değer yaratacağını ifade ederken, istenen şezlong parasının ise yüksek olduğunu bildirdi. Uygulamanın sahilleri bakımsızlıktan ve sahipsizlikten kurtaracağını belirten Necati Kale, "Kızkalesi sahilleri halka açık yerler. Burada talep edilen rakam çok fazla. Eğer fiyatlar makul ölçüye çekilirse kimsenin diyeceği olmaz" diye konuştu. Necati Kale, deniz içindeki kale ışıklarının yanmamasının da turizme balta vurduğunu ifade etti.

SİLİFKE'DE KALDIRILDI
Bu arada Susanoğlu Plajı'ndaki şezlong ve şemsiyelerin tamamının Silifke Kaymakamlığı tarafından kaldırıldığı bildirildi. Erdemli Kaymakamlığının da aynı uygulamayı Kızkalesi'nde yapmasını isteyen vatandaşlar ve otel işletmecileri, "İstenen para gerçekten çok fazla. Turistik tesislerin önündeki sahil bölgesine Büyükşehir tarafından şezlong ve şemsiye konuldu. Otel ve pansiyon müşterileri de 30 TL ücret ödemek zorunda. Hal böyle olunca müşteriler otelde kalmak istemiyor. Bu uygulamanın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Amaç üzüm yemek olmalı bağcı dövmek değil" diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 liraya şezlong kirası tepki gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN