Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücretsiz havuzlar ölümleri azaltır

Son 13 yılda DSİ sulama kanallarında 922 kişi boğularak can verdi. 235 ölümle bu acı tablonun lideri oldu. Kentteki 53 havuzu ücretsiz olsa ölümlerin azalacağı bildirildi

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Ücretsiz havuzlar ölümleri azaltır
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülke genelinde sulama kanallarda olaylarında liderliği bırakmıyor. Son 13 yılda 49 ilde toplam 922 kişi sulama kanallarında çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybederken, Adana 235 can kaybı ile diğer illere açık ara fark attı. Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, boğulmaların önüne geçmek için kent merkezindeki havuzlarının ücretsiz olarak halka açılması gerektiğini, böylece yüzme öğrenen kişilerin kanallarda boğulmayacağını belirtti.

SOSYAL YAPI FAKTÖRÜ
DSİ verilerine göre son 13 yılda 49 ilde 922 kişi hayatını kaybederken, boğulma vakalarının yüzde 78 10 ilde meydana geldi. Adana'nın yanı sıra Mersin ve Osmaniye de en çok boğulma vakası yaşanan şehirlerden. Osmaniye'de son 13 yılda 67, Mersin'de de 41 kişi hayatını kaybetti. Bu illerde boğulma vakalarının fazla olmasının nedenleri, DSİ tesislerinin yoğunluğu, yaz sıcaklığının fazla olması ve sosyal/kültürel yapı olarak sıralandı.

PARA CEZASI KESİLECEK
Boğulma vakalarının önüne geçmek isteyen DSİ, etkin önlemler aldı almasına ancak ölümlerin önüne geçemedi. Adana'da polis ekipleri sulama kanallarının çevresinde devriye geziyor, çok sıcak günlerde helikopterle de havadan denetim yapıyor. Sulama kanallarına girmenin yasak olduğu, girenlere ceza uygulanacağı bildirildi. Ancak bu tür denetimlerin yeterli olmadığı, helikopterle havadan takip etmenin kanala giren çocukları caydırmadığı öne sürüldü. Önlemlerin yetersiz kalması üzerine,evlerde ebeveynler, okullarda öğretmenler ve camilerde Cuma vaazlarında vaizler tarafından kanallarda yüzmenin tehlikelerine dikkat çekildi. Öte yandan yerel yönetimlerle işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı. Havuz, plaj ve fıskiye yapımı hususunda belediyelerin taleplerine katkı sağlandı. Tüm bu uyarı ve önlemlere rağmen yine de sulama kanalları ve Seyhan Baraj Gölü Adana'da serinlemek isteyenlerin adresi oldu.

YÜZME BİLENLER ASLA BOĞULMAZ
Adana'nın kenar mahallelerinde boğulma olaylarının daha sık görüldüğünü vurgulayan Aytaç Durak, yazdığı kitabında şu görüşlere yer verdi: Başkanlığım döneminde Adana'da 53 tane yüzme havuzu yaptık. Çoğu kenar mahallelerde olan bu havuzlar şimdilerde ücretli olarak çalışıyor. Bu çok yanlış uygulama. Kenar mahallede ölümler daha fazla. Ancak siz orada yaşayanların yüzme havuzlarına gitmesini sağlar, onlara yüzme öğretirseniz ölümler azalır. Yüzme bilen kolay kolay boğulmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücretsiz havuzlar ölümleri azaltır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN