Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Royal Halı’ya BİST tepkisi

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Royal Halı’ya BİST tepkisi

Hisseleri Borsa ’da işlem gören Royal Halı’nın borsaya girdikten sonra, finansal giderlerinde aşırı artış olduğu, şirket parasının Naksan Holding’de tutularak şirketin zarara uğratıldığı iddia edildi

'in borsada işlem gören ve sahiplerinin Paralel Yapı ile olan ilişkileriyle gündeme gelen markası Royal Halı'nın kötü yönetilerek borsadaki hisselerinin yüzde 65'e kadar düştüğü ileri sürüldü. Ana ortağındaki alacağını tahsil etmek yerine borçlandırılarak şirketin ve özellikle küçük hissedarların zarara uğratıldığı iddia edildi. Borsadaki hissedarlar, yapılan işlemlere Sermaye Piyasası Kurulu'nun göz yummasına bir anlam veremediklerini belirterek soruna acil çözüm bulunmasını istedi.

FİNANSAL BORÇ VAR
Gazetemize ulaşan bazı hissedarlar, halka arz edildiği tarihte Borsa 'da (BİST) şirketin hisselerine yatırım yaptıklarını ancak gelinen süreçte büyük maddi zarara uğradıklarını öne sürdü. Şirketin halka arzı sırasında kâr etmesine rağmen, Naksan Holding ve Naksan Plastik'teki alacakların tahsil edilmediği, 40 milyon TL finansal borç varken kasada bir lira bile bırakılmadığı iddia edildi. Hisse sahipleri "Hisselerimiz yüzde 65 değer kaybetti, paramız heba oldu" dediler. Royal Halı yöneticilerinden Taner Nakıboğlu'nun, halka arzla holdingin kurumsallaşması yolunda önemli bir adım attıklarını ve bu halka arz grubun bundan sonraki halka arzları için önemli bir örnek teşkil edeceğini, Gaziantep'ten halka arz edilecek ilk üretim firması olmanın kendilerine ayrı bir sorumluluk yüklediği şeklindeki lamasını anımsatan hissedarlar, "Halka arza öncülük eden şirketin 5.25 hedef fiyatı veren raporu yatırımcıları yanılttı. Bu rapor tarihinden sonra takas işlemleri iyi incelensin. Kim almış, kimler yüklü satmıştır? Bu raporu yazan kişi/kişiler ısmarlama rapor mu yazmıştır? Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı günden itibaren 2016 yılı haziran ayına dek şirketin piyasa değeri yüzde 65 değer kaybetmiştir" dedi. Piyasa şartlarına göre şirketlerin değer kaybedileceğini, bunun iş dünyasında normal karşılanabildiğini ama altındaki nedenleri araştırıldığında başka şeylerin çıktığını iddia eden hissedarlar, "Şirketin halka arzından önce, 2012 yılında gelir gider dengesi 3 milyon TL fazla veriyor iken, halka açıldığı 2013 yılından itibaren finansal giderlerde aşırı derece artış görülmüştür" diye konuştu.

KASASI BOŞALTILDI
2016 yılı 3 aylık finansal tabloları incelendiğinde daha da vahim bir duruma gelindiğini savunan hissedarlar, "Şirket alacaklarını almayarak finansal giderleri arttırmaktadır. Bu borçlandırmanın sonu neresidir? Royal Halı 2015 yılında 140 milyon 519 bin 559 TL finansal borcu varken kasasında nakit para bırakmadı. Ticari alacaklar ve diğer alacaklara baktığımız zaman Naksan Plastik ve Naksan Holding karşımıza çıkıyor. Royal Halı ana ortağı olan Naksan Holding ve Naksan Plastik'ten alacaklarını neden almayıp halka açık şirketi borçlandırıyor? Yönetim hangi şirketin hakkını koruyor? Halka açık şirketin mi yoksa aile şirketlerinin mi?" dedi.

GERİ ALIM YAPMADI
Şirketin 2015 yılında gönderdiği haberde geri alım uygulayacağını belirttiğini, ancak yatırımcı ilişkilerini aradıklarında "Şu an nakdimiz yok, geri alım yapamıyoruz" gibi gerekçelerin öne sürüldüğünü kaydeden hissedarlar, "Royal Halı alacaklarını tahsil etse ne finansal borcu bu kadar artacak, ne de net dönem karı düşecek. Aynı zamanda şirket bu dönemde temettüyü borçlanarak ödemektedir. Bu şirkete ve yatırımcılara çok büyük ayıp ve suçtur. Alacaklarını almayarak, şirketi batırmak mı istiyorlar? Royal Halı yönetimi muhasebe oyunları yaparak kaynak transferi mi yapıyor" sorularını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Royal Halı’ya BİST tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN