Türkiye'nin en iyi haber sitesi

siz bir girişimciydi bölgesine umut oldu

’ta inşaatlarda çalışırken siz kalan girişimci, kurduğu çilek bahçesiyle hem 100 ailenin umudu oldu hem de bölgenin kaderini değiştirdi

Giriş Tarihi: 9.7.2016
İşsiz bir girişimciydi bölgesine umut oldu
'ta inşaatlarda çalışarak geçimini sağlayan ancak ten ayrılarak bir süre işsiz kalan girişimci Abdurrahman Aydoğan, aldığı destekler sayesinde kurduğu çilek bahçesiyle hem bölgenin hem de 100 ailenin umudu oldu. Onikişubat ilçesine bağlı Suçatı Mahallesi'nde yaşayan 40 yaşındaki Aydoğan, 2006 yılında inşaatlardan ayrılmasının ardından uzun süre istediği işi yapamasa da azmi ve devlet desteğiyle başarılı bir girişimcilik hikayesine imza attı.

12 BİN LİRALIK DESTEK
İşten ayrıldıktan sonra Gıda, ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne giderek tarımla uğraşmak istediğini ileten Aydoğan, görevlilerin kendisine çilek ve böğürtlen üretimi gibi projeler sunması üzerine, çilek yetiştirme fikriyle girişimlerine başladı. Kahramanmaraş Valiliği SYDV'ye müracaat ederek aldığı 12 bin lira değerinde malzeme desteğiyle çilek yetiştiriciliğine başlayan Aydoğan, hem civarındaki 100 aileye yeni bir iş kapısı araladı hem de bölgenin kaderini değiştirdi. Birkaç iş deneyiminden sonra bir süre işsiz kaldığını belirten Aydoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ndeki görevli mühendislere, üretim yapmak istediğini aktardı. Mühendislerin kendine sunduğu çilek ve böğürtlen üretimi projesiyle girişimciliğe başladığını kaydeden Aydoğan, Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu'nun da desteğiyle güzel işler yaptığını söyledi. Devletten 12 bin lira malzeme desteği alarak çilek üretimine başladığını anlatan Aydoğan, şunları kaydetti: "İşten ayrılmışım, 5 kuruş param yok. Vali yardımcısının yanına gittim. Malzeme için destek istedim. Mustafa Valimiz de sağ olsun 'Madem canla başla bu işle uğraşıyorsunuz ben size kefilim' dedi. 2008 başında 5 dekarlık alana çilek bahçemizi kurup işe başladık. 12 bin lira malzeme teşvik verdiler. 5 dönümü çok zor şartlar altında kurduk. Ama ilk yılda bölge topraklarında görülmemiş parayı kazandık. Sonra işi ağabeyimle daha da büyütmeye karar verdik.

100 AİLE EKMEK YİYOR
Beş dönümle başladıkları araziyi 25 dönüme çıkarttıklarını anlatan Aydoğan, şimdi çok ciddi gelirler elde ettikleri gibi yanlarında 15 ailenin çalıştığını söyledi. Aydoğan, "Bize bu desteğin verilmesiyle mahallenin de kaderi değişti. Düşünün ben 5 dönümle işe başlamıştım. Şimdi mahallede kurulu çilek tesisleri 200 dönümün üzerine çıktı. Bizim başlattığımız kıvılcımla 100 aile ekmek yiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsiz bir girişimciydi bölgesine umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN