Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis kararına yargı ‘dur’ dedi

2. İdare mahkemesi, Çukurova Belediye Meclisi’nin kararını iptal etti. Belediye yetkilileri ise mahkemenin iptal etmesine neden olan gerekçelerin ortadan kalktığını savundu

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Meclis kararına yargı ‘dur’ dedi
'da Çukurova Belediyesi tarafından hayata geçirilen Jurassic Park projesi, mahkeme engeline takıldı. Adana 2'nci İdare Mahkemesi, Doğal Park-2'nin içinde Jurassic Park'ın kurulmasına olanak sağlayan Çukurova Belediye Meclisi'nin 6 Şubat 2015 tarihinde aldığı kararı, hukuka aykırı bularak iptal etti. Çukurova Belediyesi yetkilileri ise, yaptıkları yeni düzenlemeyle mahkemenin iptal etme gerekçesini ortadan kaldırıldığını belirterek karara itiraz etti.

KONU MAHKEMEYE TAŞINDI
Adana 2'nci İdare Mahkemesi, kamuoyunda tartışmalara neden olan Jurassic Park ile ilgili kararını verdi. 100. Yıl Mahallesi Doğal Parkı Koruma Halk Girişimi, Jurassic Park için kamuoyu oluştururken, 100. Yıl Mahallesi'nde oturan Şadiye Yeşiltepe ve Ali Dikme, bu kararın iptali için idare mahkemesine başvurdu. Yapılan başvuruda, parkta gezme, spor yapma ve oturma hakkının ücret verilerek elde edilmesi ve parkın tamamının belediyeye ait olmaması gerekçe olarak gösterildi.
Dava konusu olan 33 bin 47 metrekare taşınmazın, sadece 18 bin 24 metrekaresinin Çukurova Belediyesi'ne, geri kalan 15 bin 23 metrekarelik bölümünün ise Maliye'ye ve Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğu hatırlatılan Adana 2'nci İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararda "Bu işleme dayalı olarak yapılan eğlence parkı uygulama işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemlerin iptaline oy birliğiyle karar verildi" denildi.
Mahkeme kararını sevinçle karşılayan 100. Yıl Mahallesi sakinleri kararının en kısa sürede uygulanmasını istedi. Vatandaşlar, "Ücretli geçişlerin kaldırması gerekiyor. halkını mağdur eden bu uygulamanın yargı yoluyla iptal edilmesi sevindiricidir. Karara uyulmasını bekliyoruz" dedi. 2. İdare Mahkemesi'nin kararına itiraz eden Çukurova Belediyesi ise dava konusu alanda vatandaşın yararına olacak gerekli her türlü düzenlemelerin süratle yapılacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis kararına yargı ‘dur’ dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN