Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Park’ta ‘büyük’ katliam

Giriş Tarihi: 11.7.2016
Merkez Park’ta ‘büyük’ katliam

Ramazan etkinlikleri için Merkez Park’ı seçen Büyükşehir Belediyesi, bu uygulamasıyla binlerce metrekare yeşil alanın katledilmesine yol açtı

Büyükşehir Belediyesi, ramazan etkinlikleri için Merkez Park'ı kullanmaya karar verdiğinde SABAH Güney, "Yer bulamadı parka göz dikti" başlığı ile olayı kamuoyuna duyurdu. Yaptığımız uyarıya aldırış etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı , etkinlik alanı olarak Merkez Park'ın kullanılması için düğmeye bastı. Etkinliklerin sona ermesinden sonra ortaya çıkan tablo ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu. Binlerce metrekare yeşil alan resmen katledilmişti.

GÖREN ŞAŞKINA DÖNDÜ
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın önemli projelerinden biri olan Merkez Park, yemyeşil çimleri, süs havuzları, ağaçları, oyun treni, amfisi ile yediden yetmişe tüm Adanalıların nefes aldığı bir yer olarak biliniyor. Adana dışından gelenlerin de çok beğenerek gezdiği ve hatıra fotoğrafı çektirdiği Merkez Park, evlenen çiftlerin doğal fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. Ancak geçtiğimiz ramazan ayında Büyükşehir Belediyesi öyle bir iş yaptı ki, görenler şaşkına döndü. Ramazan etkinlikleri için Merkez Park'ın Sabancı Merkez Camisi'ne yakın olan bölümü seçilmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün talimatı ile parkın insanın basmaya kıyamadığı yemyeşil çimlerinin üzerine kubbeli dev çadırlar kuruldu. Konser alanları oluşturuldu, alışveriş çadırları hizmet vermeye başladı. Etkinliğin duyurulması için kentin dört bir yanını afişlerle donatan Büyükşehir Belediyesi, her gün konserler düzenledi, binlerce insan buraya çekildi. SABAH Güney, 4 Haziran günü yaptığı haberle ramazan etkinliği için Merkez Park'ın seçilmesinin yanlış olduğunu, daha uygun alanların kullanılması gerektiğini kamuoyuna duyurdu. Halk tarafından büyük destek gören haberimize Büyükşehir Belediyesi kulaklarını tıkadı. Ve 30 gün sonra ortaya çıkan tablo korkunçtu. Binlerce metrekare alandaki yemyeşil çimler tamamen yok edilmişti. Merkez Park'ın güney tarafı adeta çölü andırıyordu. Büyükşehir eliyle resmen yeşil alan katledilmişti.

BUNU ANLAMAK ÇOK ZOR
Merkez Park'ın son halini gören Adanalılar Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye püskürdü. Kentin ortasındaki bir parkın böylesine hor kullanılmasının ve yeşil alanın yok edilmesinin affedilemez olduğunu vurgulayan Adanalılar, "Yeşile karşı olan, yeşili korumayan bir zihniyeti kınıyoruz. Adana'nın en güzel parkını ne hale getirmişler. Şimdi burasının eski haline dönmesi için binlerce lira harcanması gerekiyor. Milli serveti böyle heba ediyorlar" diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Park’ta ‘büyük’ katliam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN