Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu festivalin rengi kiraz kırmızısı

Belediyesi’nin Darboğaz Köyü Muhtarlığı ile birlikte düzenlediği 16’ncı Kiraz Kültür ve Sanat Festivali, renkli görüntülere sahne oldu

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Bu festivalin rengi kiraz kırmızısı
Belediyesi'nin ana sponsorluğunda organize edilen 16'ncı Kiraz Kültür ve Sanat Festivali, kirazıyla dünya çapında üne kavuşan Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyünde düzenlendi. Jüri tarafından belirlenen en iyi kiraz yetiştiricilerinin ödüllendirildiği festivalde renkli görüntüler yaşandı. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, festivalin hem Niğde, hem Ulukışla hem de Darboğaz açısından önemli olduğunu söyledi.

"BİN 600 RAKIMDA KİRAZ"
Niğde'de kiraz hasadının 40-50 gün sürdüğünü anımsatan Başkan Akdoğan, "Bin 400 rakımda da kiraz üretiliyor bin 600 rakımda da kiraz üretiliyor. Bin 600 rakımda üretilen kiraz artık Türkiye'nin son turfandasıdır. Bu bakımdan kiraz hem Darboğaz'ımız hem Ulukışla'mız hem de Niğde'miz için önemli gelir kaynaklardan bir tanesidir. Niğde bir kenti dediğimiz zaman bir patates, iki elma, üç kiraz, dört hayvancılık. Tarımla ilgili hususları sayarsak bunun bir tanesi kiraz" dedi.

FESTİVALİN ÖNEMİ
Festivallerin bir takım amaçları olduğunu vurgulayan Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu ise şöyle konuştu; "Bu festivalle amaçlanan en önemli konulardan biri de bu köyümüzün tanıtılması ve bu köyümüzün en önemli ürünü olan kirazın tanıtılması ve kirazın hak ettiği değerini bulabilmesidir. Bu zamana kadar yapılan festivallerin katkısı olmuştur. Kirazımızın tanıtımı anlamında bu festivalden çok daha fazla faydalanabiliriz diye ümit ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu festivalin rengi kiraz kırmızısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN