Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık onayıyla FETÖ una ceza

’de faaliyet gösteren FETÖ’ye bağlı Sungurbey Eğitim Kurumları, 21 yıldır öğrencilerine arsenikli su içirdiği gerekçesiyle eğitimden men edildi

Giriş Tarihi: 14.7.2016
Bakanlık onayıyla FETÖ okuluna ceza
'de faaliyet gösteren Özel Sungurbey Eğitim Kurulumlarının, içerisine vurdukları kaçak kuyu ile 21 yıl boyunca öğrencilerine sağlığa zararlı olduğu bilinen arsenikli su içirdiği ortaya çıktı. Elde edilen bulgular ve tespitler Milli Eğim Bakanlığına gönderilince bakanlık harekete geçti. skandalının ortaya çıkmasının ardından, bakanlık, FETÖ'ye ait olduğu bilinen okulun kapatılmasına karar verdi.

NORMALİN ÇOK ÜSTÜNDE
Niğde-Bor yolu üzerinde bulunan Sungurbey Eğitim Kurumları, ana sınıfı, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veriyor. 1994 yılında öğrenime başlayan ve yatılı öğrencilerin de eğitim gördüğü okulda 2015 yılına kadar okul bahçesinde bulunan sondajdan çıkan suyun kullandığı tespit edildi. Niğde Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak daha önce hararete geçerek, yıllarca kullanılan kuyu suyu örnekleri, Adana Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuarlarında inceletildi. Analiz raporları 21 yıl boyunca binlerce öğrenicinin eğitim gördüğü okuldaki korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan detaylı su analizinde, okulun çeşmelerinden akan suyun içerisinde normalinin çok üzerinde, 22,9 oranında arsenik tespit edildi. Öte yandan Niğde Özel İdaresi tarafından Özel Sungurbey Eğitim Kurumları kapsamında bulunan 5 okul ile ilgili olarak içme suyu sistemleri incelenemeye alındı ve sondajdan alınan suyun depoya aktarıldığı ve oradan da şebekeye verildiği tespit edildi. Sondaj ruhsatının olmadığı tespit edilince, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü konu ile ilgili olarak su analizleri yaptırdı ve suyun arsenik yönünden uygun olmadığı tespit edildi. DSİ, Özel Sungurbey Eğitim Kurumlarına ait ruhsatsız kuyuyu kapattı.

TAMAMEN KAPATILDI
Elde edilen bulgular Milli Eğim Bakanlığına gönderilince bakanlık harekete geçti. Bakanlık okulun kapatılması için Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne onay yazısı gönderdi. Milli Eğitim Müdürlüğü okula müfettişler göndererek durumu tutanakla tespit ettirdi ve 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7. maddesi 2. fıkrası gereği kapatılması için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne görüş bildirdi. Okul ocak 15 gün süreyle ayında geçici olarak kapatıldı. Bakanlık ikinci yazışmanın ardından okulun tamamen kapatılmasına karar verdi. Okul tebligatın ardından kapatılacak ve öğrenciler başka okullara yerleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık onayıyla FETÖ okuluna ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN