Tunçsu: Plajlar ve koylar Denizkızı’na devredilsin

Giriş Tarihi: 19.7.2016

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Denizkızı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tunçsu, projelerini hayata geçirebilmek için plaj ve koyların kendilerine tahsis edilmesini istedi

'de plaj ile koyların bakım ve işletmesini yürütmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Denizkızı A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tunçsu, kenti de hak ettiği yere getirebilmek için birçok proje hazırladıklarını söyledi. Bu projelerin rahatlıkla hayata geçirilebilmesi için 'ndan yetki isteyen Tunçsu, Mezitli'den Anamur'a kadar uzanan plaj ve koyların yönetiminin Denizkızı A.Ş.'ye tahsis edilmesini istedi. Tunçsu, Denizkızı A.Ş. tarafından yürütülen çalışmaları ve hayata geçirilmesi planlanan projeleri ve yaşadıkları sorunları anlattı. Sahillerde 2015 yılı öncesinde kayıt dışı ekonomik canlanmaların yaşandığını dile getiren Tunçsu, "Sahillerimizin kayıt içi ekonomiye alınması lazım. 2015 yılında yapılan denetimlerde 4 milyon TL'lik vergi kaçağı olduğu anlaşıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Denizkızı A.Ş. olarak bu ekonomiyi kayıt içi ekonomiye almak, halkımıza güvenli ve keyifli bir turizm değeri sunmak istiyoruz" dedi.

İŞLETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
3621 sayılı Kıyı Kanunu ile kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufunda olduğunu anımsatan Tunçsu, "Maliye Bakanlığı kıyıları kiralamak isteyen kurumlar olarak büyükşehir belediyelerine sonra da ilçe belediyelerine öncelik vermiştir. Aksi durumda kıyıların işletilmesi mümkün değildir. Biz Mezitli'den Anamur'a kadar uzanan plaj ve koyların yönetiminin tarafımıza verilmesini talep ediyoruz. Mersin, dünyanın seçkin insanlarının gelmek isteyeceği ilk yerlerden olacak" şeklinde konuştu.

DENİZ DEĞİL, HİZMET ÜCRETLİ
Denizkızı A.Ş. tarafından işletilen plajlardaki hizmete karşı ücret alınmasına tepki göstermesiyle bir kaos ortamı oluştuğuna dikkat çeken Tunçsu, "Bize devredilen plajlarda güvenli, sağlıklı ve temiz hizmet veriyoruz. Plajlara gidildiğinde denize girmek için herhangi bir ücret alınmıyor. Sunulan hizmetlerin maliyetlerini karşılamak için 15 TL şezlong ücreti alınıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunçsu: Plajlar ve koylar Denizkızı’na devredilsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN