Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Darbeyi bal gibi biliyordun’

Giriş Tarihi: 31.7.2016
‘Darbeyi bal gibi biliyordun’

Darbe girişiminden haberlerinin olmadığını iddia eden ’li yetkililere seslenen lılar, “Aileler ülkelerine gitti, konsolosluk önüne duvar örüldü. Sebebi 15 Temmuz’da anlaşıldı” dedi

FETÖ'cü teröristlerin 15 Temmuz akşamı gerçekleştirmek istediği darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra bazı 'li yetkililerin yapılan darbe girişiminden haberlerinin olmadığı yönünde açıklamaları komik bulundu. Darbe girişimi öncesi , İzmir ve Muğla'da bulunan askeri üslerde çalışan Amerikalı personelin ülkeden ayrılmasının ve Adana'da D400 karayolu üzerinde bulunan konsolosluk binasının önüne 5 metre yüksekliğinde beton bloklar konulmasının sebebini soran Adanalılar, "Bu hazırlıkların nedeni şimdi daha iyi anlaşıldı. ABD'liler darbenin yapılacağını bal gibi biliyordu. FETÖ liderini iade etmemekteki ısrarları da bunu gösteriyor" diye konuştular.

TAHLİYELER BAŞLADI
ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) verilen talimat üzerine İncirlik Üssü'nden geçtiğimiz Nisan ayından itibaren tahliyeler başladı. ABD ordusunun Avrupa'daki komutanı General Philip Breedlove, "Aileleri ve sivilleri tahliye etme kararını Türk hükümeti, ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlığıyla yaptığımız istişareler sonucu aldık. Bunun aileler açısından yıkıcı bir karar olduğunu anlıyorum ancak onları güvende tutmak ve terörizme karşı mücadelede müttefikimiz olan Türkiye'yi ve kuvvetlerimizin muharebe etkinliğini sağlamak için bu kararı aldık" diye bir açıklama yaptı.

BETON DUVARLAR UZADI
Ailelerin tahliyesinden sonra da ani bir kararla Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde D400 Karayolu üzerinde İncirlik Hava Üssü yakınlarındaki bir binada faaliyet gösteren ABD Adana Konsolosluğunun karayoluna bakan ön cephesi 5 metre yüksekliğinde beton bloklarla kapatıldı. ABD'liler kendilerini güvence altına almış oldu. Bu arada ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in göreve geldiği günden beri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm illeri dolaşması dikkati çekti. Bir süre sonra da FETÖ'cü generallerin 15 Temmuz kalkışması yaşandı. Ancak milletin iradesi FETÖ'cülerin bu darbe girişimini geri püskürttü ve Türkiye'nin her yerinde FETÖ'ye yönelik operasyonlar başladı.

'İNCİRLİK ÜSSÜ İSLAM DÜŞMANI'
Adana'da Anadolu Gençlik Derneği (AGD) öncülüğünde çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, Türk ve ABD birliklerinin bulunduğu İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı yakınlarında darbe girişimini protesto etti. Fuzuli Caddesi'nden araçla konvoy halinde Sezai Karakoç Bulvarı'na gelen grubun önü polis ekiplerince kesildi. Gruptakiler üs yakınlarındaki bulvarda bir süre yürüdü. Türk Bayrağı ve çeşitli pankartlar taşıyan gruptakiler sık sık tekbir getirdi. Yürüyüş sırasında katılımcılar, "Kahrolsun ABD, kahrolsun , darbeye karşı omuz omuza, Avrupa değil İslam birliği" şeklinde slogan attı. Bulvarda hazırlanan platform önünde toplanan kalabalık, ABD bayrağını yaktı, İsrail bayrağını parçaladı. AGD Genel Başkanı Salih Turhan, burada yaptığı konuşmada, darbe girişiminin Müslüman ve Türk milletine karşı yapılmış en büyük hainliklerden olduğunu belirtti. AGD Genel Başkanı Turhan, "İncirlik Üssü'nden 1954'ten bugüne kadar Türkiye'yi muhafaza etmek için değil, İsrail'i muhafaza etmek için uçaklar kalkmış oldu. Bu İncirlik Üssü'nden 11 Eylül meselesinden sonra Amerika'yı muhafaza etmek, Afganistan ve diğer taraflardaki Müslümanlara kurşunlar yağdırmak üzere bombalar yüklediler. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu İncirlik Üssü'nden 4 bin 990 tane sortiyi Amerikalılar Irak'taki 1,5 milyon Müslüman kardeşimizi katletmek için yaptı. Bu üssü bizim kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

"HARİKA İŞ BİRLİĞİ" DEMİŞTİ
ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ise konsolosluk binasının önüne çekilen duvarla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Bu, konsolosluk ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak olarak planlanmış bir güvenlik projesidir. Bu, belediye, il ve ulusal düzeyde Türk mercilerinden gördüğümüz harika işbirliğinin en güncel örneğidir. İçinde yaşadığımız dünyanın talihsiz bir gerçeğidir ki biz, hem Amerikalılar hem de Türkler, terörizmin tehdidiyle karşılaşmak ve sonuç olarak da bu tip önlemler almak zorundayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Darbeyi bal gibi biliyordun’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN