Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otistik çocuklara özel bir merkez

’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Otizm Vakfı’nca otistikler için özel bir eğitim uygulama ve araştırma merkezi kurulacak

Giriş Tarihi: 1.8.2016
Otistik çocuklara özel bir merkez
Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve Otizm Vakfı işbirliğiyle Gaziantep Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulacak. "Sekizinci Renk Otizm" farkındalık projesiyle otistik çocuklara yönelik önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlatan HKÜ hayata geçirilecek merkez ile otizm konusunda önemli mesafeler alınmasını hedefliyor.

OTİSTİK BİREY SAYISI
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol imza töreninde, projenin çok önemli olduğunu belirterek, kurucusu olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde engellilerle ilgili çok önemli çalışmalar başlatıldığını ve bu alanda ciddi bir yol kat edildiğini bildirdi. Başkan Şahin, ülkemizdeki otistik birey sayısı ve otizmden etkilenen ailelerin sayısına çekti. Engelli gruplarına farklı çözümlemelerin yapıldığı bir noktaya geldiklerini anlatan Şahin, "En önemli grubumuz otistik çocuklar. Bu özel grupla özel ilgilenmek gerekiyor. Ailelerinin bu konuda toplumsal bilincini yükseltmek ve bu otistik çocuklarımızla ilgili üniversitemizde yetişmiş akademisyenlerin bize vereceği yol haritasıyla 'de örnek bir projeyi hayata geçirmek için bir aradayız" dedi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin İstanbul'da lansmanını yaptığı "Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi"ni devam ettirmek ve sürdürülebilirliği için söz konusu projenin önemli olduğunu ifade eden Şahin, projenin Türkiye'ye örnek olacağını vurgulayarak, otistik çocukların yalnızca aileleri ilgilendirmediğini, bütün toplumun bu konuda bilincinin artırılması gerektiğine dikkati çekti.

OTİZM DOSTU KENT GAZİANTEP
HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da, Gaziantep'in otizm dostu kent olduğunu hatırlatarak, okul bünyesinde özel eğitim alanını açtıklarını bildirdi. Ülkemizde bir milyonu aşkın otistik birey bulunduğunu, bu durumdan etkilenen toplam aile bireyi sayısının ise 5 milyona yakın olduğuna dikkat çeken Prof. Dr Yılmaz, "Sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal hayata dokunuyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otistik çocuklara özel bir merkez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN