Anne yüreği dayanmadı, böbreğini kızına bağışladı

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Anne yüreği dayanmadı, böbreğini kızına bağışladı

’de böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, artık diyalize de cevap vermeyen 15 yaşındaki Menekşe’ye annesi umut oldu

'de böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, artık diyalize de cevap vermeyen 15 yaşındaki Menekşe'ye annesi umut oldu. Annesinin 'böbreğimi kızıma bağışlamak istiyorum' demesi üzerine yapılan tetkik sonuçları olumlu çıkınca, küçük kızının son umudu olan anne kızına böbreğini bağışladı. Başarılı geçen bir ameliyatın ardından Menekşe adeta yeniden hayata başlarken, nakledilen böbrek 1 saat içinde çalışmaya başladı. Böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, 2 yıl ilaç, 7 yıl da diyalize bağlanan Menekşe Nar, artık tedavilere cevap vermeyince nakil ihtiyacı ortaya çıktı. Anne Meryem Nar'ın bağış talebi üzerine yapılan tetkiklerin sonucu olumlu çıkınca, anneden kıza böbrek nakli yapıldı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na bağlı 6 kişilik ekiple gerçekleştirilen nakil, yaklaşık 3 saat sürdü.

TEDAVİ İŞE YARAMIYORDU
Kızının durumunu gözleri dolarak anlatan Meryem Nar, "7 yıl diyaliz tedavisi gördü ama cevap vermedi. Doktora geldim, 'kızıma böbreğimi vermek istiyorum, her gün kriz geçiriyor' dedim. Böbreğime baktılar, ayrıca , kalp, şekerime de baktılar ve hiçbir şey çıkmadı. Değerlerimin iyi çıktı. Dokularım ve böbreğim de uyduğu için, doktorlar "verebilirsin" dediler. Ben de böbreğimi çok sevdiğim Menekşe kızıma bağışladım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne yüreği dayanmadı, böbreğini kızına bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN